Fotó: Makkay József
Petre Daea mezőgazdasági miniszter a tárca ellenőrző testülete által a Glodeanu Sărat zöldségtermesztő vidéken végzett ellenőrzéseket követően kijelentette, hogy a gazdák által termesztett paradicsom megfelel a technológiai előírásoknak, és hogy a hatóságok által napvilágra hozott, a paradicsom érési folyamatát felgyorsító, tiltott vegyszerek használatával kapcsolatos esetek elszigeteltek.
2023. május 15., 12:482023. május 15., 12:48
A mezőgazdasági minisztérium ellenőrző testülete azt követően kezdett múlt csütörtökön vizsgálódásba a Glodeanu Sărat zöldségtermesztő vidék gazdáinál, hogy a Buzău megyei rendőrség nyomozása során kiderült, többen tiltott vegyszereket árultak és használtak, hogy a melegházi zöldségek érési folyamatát felgyorsítsák.
Az illetékes hatóságok szerint a fogyasztók élelmiszerbiztonsága érdekében mintákat vettek az itt termesztett paradicsomokból a növényvédőszer-maradék szintjének specifikus elemzéssel történő kimutatása céljából.
Az ellenőrzések után Petre Daea leszögezte, hogy a vidék zöldségtermesztői betartják a törvényes előírásokat a paradicsomtermesztésben, az elmúlt időben kiderült és sajtóvisszhangot kapott, a paradicsom érési folyamatát felgyorsító tiltott vegyszerek használatával kapcsolatos esetek elszigeteltek. Hozzátette, hogy
Nem kapnak többé állami támogatást azok a zöldségtermesztők, akik a megengedettnél nagyobb koncentrációjú mérgező anyaggal permetezik meg a zöldségeiket – jelentette ki hétfőn Petre Daea mezőgazdasági miniszter.
„Szerencsére ezek az esetek elszigeteltek, és az ellenőrzés azt mutatja, hogy a gazdák tiszteletben tartják a termesztési technológiákat, és hogy tovább élvezhetik az agrártámogatást. Voltak elszigetelt esetek, amelyek azonban nem tükrözik az ágazatban zajló tevékenységet.
– nyilatkozta Daea az Agerpres hírügynökségnek.
A mezőgazdasági tárca felhívja a figyelmet, hogy az ellenőrzések nem állnak meg itt, folytatódni fognak az egész ország területén. A gyanú szerint az országba bejutott tiltott vegyszereket illetően Petre Daea felszólítja az összes érintett intézményt, hogy működjenek együtt a hasonló helyzetek jövőbeni elkerülése érdekében.
Sok vitát kavar a kereskedelemben található zöldségek és gyümölcsök minősége. Mivel Romániában nem működik valamennyi mezőgazdasági termékre kiterjedő élelmiszer-biztonsági ellenőrzés, sok zöldségben a megengedettnél magasabb a vegyszermaradvány.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!