Ha nem akarunk mérgezett zöldséget enni, megbízható termelőtől kell vásárolni

Ha nem akarunk mérgezett zöldséget enni, megbízható termelőtől kell vásárolni

Kolozsvári zöldségpiac. A hóstáti termelőknek hosszú évek óta kialakultak a törzsvásárlói

Fotó: Makkay József

Sok vitát kavar az utak mentén, a piacokon vagy éppen az üzletekben megvásárolható zöldségek és gyümölcsök minősége. Mivel Romániában nem működik valamennyi mezőgazdasági termékre kiterjedő élelmiszer-biztonsági ellenőrzési mechanizmus, sok zöldségben a megengedettnél magasabb a vegyszermaradvány. Szakemberekkel jártuk körül az aggasztó jelenséget, és kiderült: sokkal súlyosabb a probléma, mint az első látásra tűnik.

Makkay József

2023. május 12., 19:142023. május 12., 19:14

2023. május 12., 19:152023. május 12., 19:15

Időről időre sajtóhírré válik, hogy a mezőgazdasági termelők egy része fittyet hány az élelmiszer-biztonsági előírásokra, azaz jóval több növényvédőszert és gyomirtót használ, mint amit az előírások megengednek. Ennél is súlyosabb eset, hogy olyan vegyszereket csempésznek be az országba, amit az Európai Unióban betiltottak.

Legutóbb egy Buzău megyei zöldségtermesztőnél talált a rendőrség olyan vegyszereket, amelyeket nagy töménységben érésserkentőként használtak a melegházakban termesztett zöldségek gyorsabb piacra juttatása érdekében. Ennek kapcsán nyilatkozta Petre Daea mezőgazdasági miniszter, hogy ezután minden romániai termesztőt monitorozni fognak. A rendszerváltás óta fennálló problémát még egyetlen mezőgazdasági miniszternek sem sikerült megoldania, ezért

Petre Daea kijelentése nem több olcsó populizmusnál.

Józsa Eszter növényorvos, a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének Erdőszentgyörgyön dolgozó falugazdásza szerint sokkal súlyosabb a probléma, mint az első látásra tűnik. „Abból indulok ki, hogy a zöldségpiacokon gyakorlatilag senki nem ellenőrzi a gazdák által fogalmazott zöldségek és gyümölcsök szermaradványát.

Idézet
Senki nem kéri számon, ha a termelő az előírt háromnapos, egyhetes vagy éppen egy hónapos élelmiszer-biztonsági várakozási időt nem tartja be a permetezés után.

Tömegesen megbetegíthet embereket, ha az út szélén vagy a zöldségpiacokon kínálja agyonvegyszerezett portékáját” – foglalja össze a szomorú romániai valóságot a székelyföldi falugazdász.

Galéria

A kistérségi vásárokra megbízható helyitermelőket hívnak a szervezők

Fotó: Érmelléki Gazdák Egyesülete

Szupermarketekben, áruházakban elterjedt a bevizsgálás

A gödöllői agrártudományi egyetemen növényorvosi diplomát szerzett erdélyi szakember hazatérése után döbbent rá, hogy Romániában milyen felületesen, sőt felelőtlenül kezelik a növényvédelem szabályait. Józsa Eszter még nem találkozott olyan Maros megyei őstermelővel, akinek bármelyik zöldségpiacon ellenőrizték volna portékájának minőségét és beltartalmát. Jó esetben az őstermelői engedélyt kéri a piacfelügyelőség, ami önmagában nem garancia semmire, hiszen a polgármesteri hivatalok mindenféle előzetes ellenőrzés és

portalátogatás nélkül állítják ki a mezőgazdasági termelők számára az áru forgalmazásához szükséges engedélyt.

A falugazdász szerint a zöldségek és gyümölcsök szermaradványait ellenőrző laboratóriumokba rendszerint kérésre végeznek vizsgálatokat olyan termelők számára, akik áruházakba, üzletekbe szállítanak mezőgazdasági termékeket. Ezt a hivatalos papírt kell csatolni az áruhoz, a kisgazdáktól viszont ilyesmit a piacokon nem kérnek. Ami szintén romániai sajátosság, hiszen az Európai Unió nyugatabbra fekvő országaiban az önkormányzatok vagy a vállalkozások által fenntartott zöldség- és gyümölcspiacok felügyelői az élelmiszer-biztonsági laborvizsgálatokat is számon kérik a gazdáktól.

„Szomorú valóság, hogy rendszerint csak a szupermarketekben, áruházakban vannak bevizsgálva a mezőgazdasági termékek. Ez nem azt jelenti, hogy gazdáktól ne vásároljunk, de

Idézet
olyan termelőnek legyünk a törzsvásárlója, akit ismerünk, akivel szóba tudunk állni, és akinek meg tudjuk látogatni a kertészetét.

Magyarországon és Nyugat-Európában eléggé elterjedt ez a fajta vásárló-eladó kapcsolat, ami a bizalmat növeli” – fogalmazott a Krónikának Józsa Eszter falugazdász.

Galéria

Tavaszi permetezés. Romániában a mezőgazdasági termelőkre bízzák a növényvédelmet

Kevés a szakember, kevés ellenőrzésre futja

Kozma Béla, a Kovászna megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője elismeri, hogy a megyékben kevés a mezőgazdasági szakember, aki a termelők ellenőrzésével foglalkozik. Az ellenőrzéseket a növényvédelmi hatósággal közösen végzik: a begyűjtött zöldség- és gyümölcsmintát Bukarestbe küldik, ahol laboratóriumban mutatják ki az esetleges szennyeződést, a vegyszermaradványt.

Idézet
A laborellenőrzéseket nem lehet helyben, piacokon elvégezni.

Az a gyakorlat, hogy a mezőgazdasági minisztérium hatáskörébe tartozó ellenőrző szervek kimennek a gazdák portáira, és onnan vesznek mintát” – nyilatkozta a Krónikának a sepsiszentgyörgyi szakember. Viszont Háromszéken is csak arra van kapacitás, hogy a különböző „de minimis” támogatáshoz jutott gazdák termékeit ellenőrzzék. Például azt a néhány paradicsomtermesztőt, akik a fóliaházaikban megtermelt zöldséget viszik piacra. Kozma szerint a mai szakemberállománnyal képtelenség lenne minden gazdaságot ellenőrizni, így csak szúrópróbaszerű vizsgálatokra futja az erejükből. A piacokon rendszeresen ellenőrzik a gazdák őstermelői engedélyét, és abban bíznak, hogy aki piacra termel, az betartja az előírásokat.

Helyzetbe kell hozni a helyi termékeket

Magyar Lóránd RMDSZ-es képviselő, Szatmár megyei mezőgazdasági szakember szerint Romániában azért rossz az ellenőrzési mechanizmus, mert az agrárminisztérium a mezőgazdasági kamarák nélkül nem tudja átfogni az ágazat felügyeletét. A legtöbb EU-tagországban a jól működő agrárkamarák hatáskörébe tartoznak az élelmiszer-biztonsági ellenőrzések is. Romániában nem jutottak dűlőre az agrárkamarák létrehozásáról, így megmaradtak a pótlólagos mezőgazdasági hatóságok, amelyek azonban nem tudják ellátni feladataikat.

„A helyi termék fogalmának tisztázása és megerősítése lehetne a megoldás.

Idézet
Olyan ellenőrzési mechanizmusok kellenek, amelyek kiemelik az importtermékek közül a jó minőségű, helyi termékeket,

és arra biztatják a hazai vásárlókat, hogy részesítsék előnyben a gazdák kínálatát. A valóságban azonban a bukaresti mezőgazdasági minisztérium nem tud érdemi munkát kifejteni a helyi termékek érdekében” – nyilatkozta a Krónikának Magyar Lóránd.

A szatmári állatorvos portálunknak azt is elmondta, hogy olyan helyi civil szervezetek próbálják népszerűsíteni a helyi termékeket, amelyek egyetlen bani támogatást nem kapnak a bukaresti mezőgazdasági minisztériumtól. Példaként a Partium Vidékfejlesztéséért és Mezőgazdaságáért Egyesületről beszélt, amelyik Szatmár megyében bevezette a Szatmári termék védjegyet. A zöldség- és gyümölcstermesztő gazdák terményeit ők sem tudják laborban ellenőrizni, de a védjegyet olyan gazdák kaphatják meg, amelyet a partiumi egyesület falugazdászai meglátogatnak, megnézik, hogyan termelnek, és szakmai tanácsokkal látják el őket.

korábban írtuk

A terméshozamot és az áru minőségét is súlyosan befolyásolja, hogy nincsenek növényorvosaink
A terméshozamot és az áru minőségét is súlyosan befolyásolja, hogy nincsenek növényorvosaink

Miközben az EU legtöbb tagállamában a növényorvosokként ismert mezőgazdasági szakemberek felügyelik a teljes növénytermesztést, Romániában akut hiány érhető tetten növényvédelmi szakemberekből.

korábban írtuk

Megvonják az állami támogatást azoktól a gazdáktól, akik a megengedettnél több mérgező anyaggal permetezik a zöldségeket
Megvonják az állami támogatást azoktól a gazdáktól, akik a megengedettnél több mérgező anyaggal permetezik a zöldségeket

Nem kapnak többé állami támogatást azok a zöldségtermesztők, akik a megengedettnél nagyobb koncentrációjú mérgező anyaggal permetezik meg a zöldségeiket – jelentette ki hétfőn Petre Daea mezőgazdasági miniszter.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 15., hétfő

Huszonnyolcezer hely várja a jelentkezőket a nyári felvételi időszakban a kolozsvári BBTE-n

Alap-, magiszteri és doktori képzésen összesen 28 ezer helyre várják a jelentkezőket a hétfőn kezdődött nyári felvételi időszakban a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) – tájékoztatta az MTI-t az erdélyi felsőoktatási intézmény.

Huszonnyolcezer hely várja a jelentkezőket a nyári felvételi időszakban a kolozsvári BBTE-n
2024. július 15., hétfő

Forró trópusi éjszakák a Bánságban és a Partiumban, hőmérsékleti rekord is megdőlt a hétvégén

A Romániában valaha mért legmagasabb éjszakai minimumot mérték vasárnap reggel. Bánsági és partiumi településen volt a legforróbb a hajnal vasárnap és hétfőn.

Forró trópusi éjszakák a Bánságban és a Partiumban, hőmérsékleti rekord is megdőlt a hétvégén
2024. július 15., hétfő

Kiterjesztett kamionstop: számos erdélyi megyében korlátozzák a 12 tonnásnál nagyobb járművek forgalmát

A rendkívüli hőség miatt további hat megyére – Kolozs, Szilágy, Brassó, Szeben, Kovászna és Maros – terjesztette ki hétfőn a kamionstopot a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR).

Kiterjesztett kamionstop: számos erdélyi megyében korlátozzák a 12 tonnásnál nagyobb járművek forgalmát
2024. július 15., hétfő

„Valószínűleg a legpechesebb” érettségiző: nagyon rossz döntésnek bizonyult az óvás egy Bihar megyei diák számára

Ha egyes érettségizők számára az óvások örömre adtak okot, hiszen átmenő vagy az eredetinél nagyobb jegyet kaptak, mások számára katasztrófát jelentettek. Ez a helyzet egy belényesi diák esetében, aki a Samuil Vulcan Főgimnáziumban végzett.

„Valószínűleg a legpechesebb” érettségiző: nagyon rossz döntésnek bizonyult az óvás egy Bihar megyei diák számára
2024. július 15., hétfő

Már Kolozs megyében is előfordul: közúton gázolta el az autó a medvét

Kolozs megyében, a Torda és Koppánd közti útszakaszon gázolt el egy gépkocsi egy medvét – számolt be róla a cluj24.ro.

Már Kolozs megyében is előfordul: közúton gázolta el az autó a medvét
2024. július 15., hétfő

Két holttestet találtak a vasúti síneken Bihar megyében, a rendőrség vizsgálatot indított

A Bihar megyei rendőrök vizsgálatot indítottak, miután hétfőn két férfit holtan találtak a vasúti síneken Mezőbaj közelében „vasúti balesetre jellemző sérülésekkel”.

Két holttestet találtak a vasúti síneken Bihar megyében, a rendőrség vizsgálatot indított
2024. július 15., hétfő

Vadászat szabályozná a medvepopuláció létszámát, ha elfogadja a parlament az RMDSZ törvénytervezetét

A 2016-ban a Cioloș-kormány által megszüntetett medvevadászat ismételt engedélyezésével újra a vadászegyesületekre bíznák a medvepopulációk szabályozását. Az RMDSZ törvénytervezetét döntéshozó kamaraként rendkívüli ülésén hétfőn tárgyalja a képviselőház.

Vadászat szabályozná a medvepopuláció létszámát, ha elfogadja a parlament az RMDSZ törvénytervezetét
2024. július 14., vasárnap

Felvonulás Bánffyhunyadon: „a kalotaszegi díszítés európai szinten híressé tette az erdélyi magyarság motívumait”

A kalotaszegiek gondos gazdái a rájuk bízott örökségnek: odaajándékozták a világnak, és ezzel megsokszorozták, anélkül, hogy elveszítettek volna bármit is – hangoztatta a Magyarság Házának igazgatója vasárnap Bánffyhunyadon.

Felvonulás Bánffyhunyadon: „a kalotaszegi díszítés európai szinten híressé tette az erdélyi magyarság motívumait”
2024. július 14., vasárnap

Bűnvádi eljárás indult a rendőr által lelőtt négyfalui férfi ügyében

Bűnvádi eljárás indult, miután meghalt szombat este a 36 éves négyfalui férfi, akire egy rendőr rálőtt, mert az baltával támadt egy csendőrre.

Bűnvádi eljárás indult a rendőr által lelőtt négyfalui férfi ügyében
2024. július 13., szombat

Nem csak az egészségre káros: égő cigaretta okozta a tűzvészt Szatmárnémetiben

Égő cigaretta okozta a szatmárnémeti kartonhulladék-tároló központnál csütörtökön keletkezett tüzet – tájékoztatott szombaton a Szamos katasztrófavédelmi felügyelőség.

Nem csak az egészségre káros: égő cigaretta okozta a tűzvészt Szatmárnémetiben