2012. április 11., 09:512012. április 11., 09:51
A gazdasági tárca ugyanis azon az állásponton van, hogy a céggel folytatott tárgyalások lezárultak, mivel a pénteki határidőig nem volt hajlandó teljesíteni a feltételeket. A cég és a román kormány közötti konfliktus annak kapcsán robbant ki, hogy a kabinet jelentős összegű biztosítékot követelt a március 26-i árverést megnyerő Roman Coppertől, amely a pénteki határidőig nem jelezte, hogy hajlandó elhelyezni az összeget az erre a célra megjelölt bankszámlán.
A Roman Copper 200,77 millió eurós ajánlattal nyerte meg a Cupru Min privatizációs árverését, ez az összeg az 57,3 millió eurós kikiáltási ár három és félszerese. A privatizációs szerződést péntekig kellett volna aláírni, azonban a cég akkor még nem volt hajlandó teljesíteni a román kormány feltételét, miszerint fizessen be 32,27 millió eurót egy bankszámlára, amellyel azt garantálná, hogy elvégzi a szükséges környezetvédelmi beruházásokat, valamint hogy a 200,7 millió eurós vételárat már 30 napon belül azt követően fizesse ki, hogy a versenytanács rábólintott a tranzakcióra.
A kormány egyúttal a privatizációs szerződés nyilvánosságra hozatalát is kérte. Lucian Bode gazdasági miniszter pénteken este, a céggel folytatott tárgyalásokat követően közölte: a Roman Copper nem volt hajlandó teljesíteni a feltételeket, ezért a tárca elemzi a kialakult helyzetet, és ismét kiírja a privatizációs eljárást.
A Roman Copper tegnap közleményben tudatta: kész a kormány által támasztott összes feltételt teljesíteni, beleértve azokat is, amelyek nem szerepeltek az eredeti kiírásban. A cég arra is ígéretet tesz, hogy világszínvonalú kitermelést folytat, amely mind a romániai rézbányászat, mind a helyi közösség, mind pedig a nemzetgazdaság számára előnyös lesz. Az ügyben tegnap egyes hírek szerint Lucian Bode és a kanadai nagykövet a bukaresti kormánypalotában egyeztetett. Dan Suciu kormányszóvivő azonban cáfolta a találkozó tényét, és leszögezte: a Roman Copper elvesztette a lehetőséget a Cupru Min megszerzésére.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.