A csaknem 43 százalékos növekedésben nagy szerepe volt a Dacia és a Ford által gyártott járműveknek.
Fotó: Pinti Attila
Romániában csaknem 16 százalékkal nőtt a járműgyártás az első negyedévben, miután a két gyártó, a francia Renault tulajdonában levő Dacia és az amerikai Ford összesen 136 301 járművet szerelt össze – adta hírül hétfőn a Ziarul Financiar című román gazdasági napilap.
2022. április 11., 10:202022. április 11., 10:20
Ebből 75 437 autót a Dacia, 60 864-et a Ford állított elő. Az első két hónapban még csak 1,9 százalékos volt a növekedés. Márciusban a két gyártó együttvéve 57 019 autót szerelt össze, ami
Ebből 34 743-at a Dacia és 22 276-ot a Ford gyártott.
A lap megemlíti, hogy a gyártóknak már több mint két éve nem volt ilyen jó eredményük a termelést illetően, hiszen
Felidézte, hogy 2020-ban két hónapig a járvány miatt, 2021-ben pedig ugyanilyen hosszú ideig az elektromos félvezetők hiánya miatt kellett szüneteltesse a termelést a Dacia és a Ford a romániai üzemeikben.
Idén januárban 8,48 százalékkal esett vissza az előző év januárjához képest a személygépkocsi-gyártás Romániában, összesen 35 171 jármű hagyta el a gyártósort – derül ki a Romániai Gépkocsigyártók Egyesületének (ACAROM) hétfőn közzétett adatsorából.
Tavaly egész évben a két gyártó 420 755 járművet állított elő, 4 százalékkal kevesebbet, mint 2020-ban. 2019-ben 490 412 járművet gyártottak, ami 2,9 százalékos növekedés volt az előző évhez mérten.
Kolozsvár környéki beruházást fontolgat egy autóipari cég, egy 150 hektáros terület iránt érdeklődnek a készülő Tetarom 5. ipari parkban – jelentette be a napokban Alin Tişe, a Kolozs megyei közgyűlés elnöke.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!