Fotó: Haáz Vince
Az idei év első negyedében a nyugdíjasok átlaglétszáma 5,099 millió főt számlált, huszonnégyezerrel kevesebbet, mint az előző negyedévben, az átlagnyugdíj 1650 lej volt, ami 0,9 százalékos emelkedést jelent a korábbi trimeszterhez képest – írja az az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adatsorára hivatkozva az Agerpres.
2021. június 14., 13:072021. június 14., 13:07
Az állami nyugdíjrendszerhez tartozó nyugdíjasok megközelítőleg 4,665 millióan voltak, tizennégyezerrel kevesebben, mint az előző negyedévben.
A nettó nyugdíj (korhatáros nyugdíjba vonulás és teljes járulékfizetési idő mellett) átlagértéke és a nettó átlagfizetés közötti arány 54,6% volt (az előző trimeszterben 54,2%).
2021 első negyedében 34.000-rel csökkent a nyugdíjasok száma 2020 első negyedéhez viszonyítva, az állami társadalombiztosítási nyugdíjrendszerhez tartozók száma pedig ötezerrel csökkent.
A társadalombiztosítási nyugdíjrendszerhez tartozó személyek a romániai nyugdíjasok összlétszámának 99,98%-át tették ki 2021 első negyedévében, közülük 91,5% tartozik az állami társadalombiztosítási nyugdíjrendszerhez.
Az állami társadalombiztosítási nyugdíjrendszerhez tartozó személyek és az alkalmazottak aránya 9 a 10-hez volt országos szinten, azonban területi leosztásban nagy különbségeket kapunk. Így például Ilfov megyében 4 nyugdíjas jutott 10 alkalmazottra, de Teleorman megyében már 16 jutott 10 alkalmazottra, Giurgiu megyében 15 a 10-hez az arány, Botoşani és Vaslui megyében pedig 14 a 10-hez.
Jelentős különbségek voltak az állami társadalombiztosítási átlagnyugdíj értékét illetően is: míg Botoşani megyében 1269 lej, Giurgiu megyében 1276 lej, Vrancea megyében 1296 lej volt, addig Hunyad megyében 2118 lejre, Bukarestben 2017 lejre, Brassó megyében 1886 lejre rúgott az értéke.
Az állam által biztosított minimális alapjövedelemben összesen 940.100 személy részesült az első három hónapban.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!