2009. november 11., 17:152009. november 11., 17:15
Az éves inflációban az októberi a legalacsonyabb 2007 júliusa óta, amikor 3,99 százalékos volt az infláció. Két évvel ezelőtt augusztusban a fogyasztói árak éves szinten már elérték a 4,96 százalékot.
Havi bontásban 2009 márciusa óta ez a legmagasabb inflációs ráta, hiszen például júliusban és augusztusban a fogyasztói árak enyhén csökkentek.
Októberben elsősorban a szolgáltatások (0,94 százalékkal) a nem élelmiszerek (0,46 százalékkal) drágultak, az élelmiszerek esetében 0,15 százalékos inflációt regisztráltak. Ez utóbbiak közül a tojás és a tej drágult a leginkább.
Az árak átlagnövekedése a 2008 novembere és 2009 októbere közötti időszakban a 2007 november és 2008 októbere közötti periódushoz képest elérte az 5,9 százalékot. A Román Nemzeti Bank (BNR) erre az évre 3,5 százalékos inflációs célt állapított meg. A BNR becslése szerint a fogyasztói árak növekedése december végén eléri majd a 4,5 százalékot.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.