Érdemes számolgatni. Ha enyhén is, de csökkenhet a törlesztőrészlet, ha ROBOR-mentesítjük a hitelt
Fotó: Pixabay.com
Miközben szerdán hatalmasat ugrott a háromhavi irányadó bankközi kamatláb értéke, és a hathavi növekedése is meghaladta a 0,05 százalékpontot, a szakértők úgy számolnak: a hírhedt 2018/114-es rendelet módosítása nyomán valamivel alacsonyabbak lesznek a törlesztőrészletek, így érdemes lehet kérni az újrafinanszírozást.
2019. április 04., 08:462019. április 04., 08:46
2019. április 04., 08:532019. április 04., 08:53
Enyhén, vagyis nem az Eugen Teodorovici pénzügyminiszter által hangoztatott mértékben csökken a bankhitelek törlesztőrészlete a bankárok számításai szerint a többnyire adóügyi intézkedéseket tartalmazó 2018/114-es számú sürgősségi kormányrendelet módosítása nyomán. Mint ismeretes, a szociálliberális kabinet arról rendelkezett, hogy az ezután felvett hiteleknél már ne vegyék számításba a különböző lejáratú irányadó bankközi kamatlábakat (ROBOR), hanem
A Hotnews.ro hírportál számításai szerint az új referenciamutató most 2,53 százalék, miközben a lejalapú fogyasztási hitelek, illetve az Első otthon kormányprogram keretében felvett bankkölcsönök havi törlesztőrészletének kiszámításakor alkalmazott 3 havi ROBOR a Román Nemzeti Bank (BNR) által közzétett adatsorok szerint szerdán ugrott egy hatalmasat – a kedden jegyzett 3,23 százalékról 3,34 százalékra emelkedett. A lejalapú jelzáloghitelek törlesztőrészletének meghatározásához használt 6 havi irányadó bankközi kamatláb eközben az előző napi 3,32 százalékról 3,39 százalékra ugrott.
A Hotnews által idézett számítások szerint ha egy 240 000 lejes (vagyis valamivel több, mint 50 000 eurós) jelzáloghitel törlesztőrészleteit vesszük górcső alá, kiderül, hogy jelenleg a havi törlesztőrészlet 2006 lej, míg az új módszertan szerint 1980 lej lenne. Eközben egy 20 ezer lejes, 60 hónapos futamidejű hitel havi törlesztéséhez ma 433 lejt kell lepengetni, az új mutatóval ez 420 lej lenne.
A cikk szerzője arra hívja fel ugyanakkor a figyelmet, hogy a számítások nem teljesen pontosak, mivel a bankok nem tüntetik fel az általuk alkalmazott árazás minden részletét, hogy a konkurencia ne szerezzen azokról tudomást.
Mint ismeretes,
Mugur Isărescu, a jegybank elnöke amúgy keddi sajtónyilatkozatában ismételten azt tanácsolta a hiteligénylőknek, hogy ha tehetik, válasszanak fix kamatozású kölcsönt maguknak, a bankoknak pedig azt üzente, szeretné, ha nagyobb kamatot fizetnének a letétek után, a hitelek pedig olcsóbbak lennének.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
szóljon hozzá!