Fotó: Pixabay.com
Csőd szélére taszította a szatmári textiliparosokat a több mint egy éve tartó járványhelyzet. Az érintettekkel tárgyaló Nagy Szabolcs parlamenti képviselő szerint Szatmárnémeti még nem áll készen a textilipari cégek szervezett formába öntött együttműködésére, bár vannak példák működő kapcsolatokra. Közben a Német–Román Gazdasági Kamara segítségében is bíznak.
2021. április 01., 16:262021. április 01., 16:26
A tavalyi év megszorításai 30–60 százalékos bevételkiesést eredményeztek a textiliparosoknak. A korlátozások jelentős gondokat okoztak a vendéglátóiparnak, az úgynevezett HoReCa képviselőinek,
A cégvezetők mellett nagyjából 1400 alkalmazottat érint a rendkívül nehéz helyzet. Nagy Szabolcs parlamenti képviselő nemrég tárgyalóasztalhoz ült az ágazat képviselőivel, hogy közösen keressenek megoldást az égető problémákra.
„A kilátástalannak tűnő helyzet miatt több, textiliparban dolgozó személy munkahelyet és szakmát váltott. Nem tudjuk, az idei év mit hoz, még milyen szigorítások lépnek érvénybe a pandémia miatt, de igyekszünk megoldást találni.
– fogalmazott a Krónikának Nagy Szabolcs.
Szatmár megyében a textilipar nagy ismeretségnek örvend, termékeiket országos szinten elismerik. Évekig arról beszéltek, hogy a szakképzett munkaerő hiánya megnehezíti a gazdaság működését, viszont a jelenlegi helyzetben már a meglévő képesített munkásoknak sem tudják garantálni a jövőt az eddig „biztosnak hitt” cégeknél.
„A textilipar megmentése érdekében már januárban elkezdtük a megoldások keresését. Átnéztük a textilipari petíciócsomagot, átbeszéltük a segítségkérési igényeket és a gazdasági helyzetet. Sikerült összehozni egy találkozót az észak-nyugati Német–Román Gazdasági Kamarának egyik tagjával is – vázolta az RMDSZ politikusa. –
A találkozás alkalmával olyan lehetőség is felmerült, mint például a textilipari cégek termékpalettájának bővítése, vagyis olyan textilipari termékek gyártása, amelyet a nagy vállalatok felvevőpiacként Szatmár megyében tudnának hasznosítani. A megyében székelő cégek, helyi vállalkozások együttműködését szorgalmazták.
„Szatmárnémeti még nem áll készen a textilipari cégek szervezett formába öntött együttműködésére. Léteznek olyan ipartestületek, ahol »kész entitásként« állítják egymás mellé a textilipar embereit, egyfajta patronátusként az illető területen” – mutatott rá a Szatmár megyei RMDSZ ügyvezető elnöke, aki szerint Szatmárnémetiben ez hiányzik, másképp működik.
Mindenféle technikai eszközöket használnak, WhatsApp-csoportokban, közös gyűléseken keresztül kommunikálnak. Én jelenleg 15 ilyen szatmári cégről tudok, amelyeknek ez sikerült” – ismertette Nagy Szabolcs.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
Mindössze 200 millió lejes költségvetéssel, de mégis indul idén a magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram – jelentette be szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
A Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) eddig ebben az évben több mint 42 500 munkavállalási engedélyt adott ki külföldi állampolgároknak – számolt be egy szerdai szakmai rendezvényen Daniel Titirigi.
Hatlejes euróárfolyamot és legalább 30 százalékos munkanélküliséget hozott volna, ha a kormány július 8-ig nem dolgozta volna ki a jelentős adóemeléseket tartalmazó megszorító csomagot a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására.
A béreket és a nyugdíjakat idén nem indexálják az infláció mértékével, a prioritás az, hogy 2025 végéig biztosítsák a kifizetéseket – jelentette ki Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
szóljon hozzá!