Fotó: Pixabay.com
Csőd szélére taszította a szatmári textiliparosokat a több mint egy éve tartó járványhelyzet. Az érintettekkel tárgyaló Nagy Szabolcs parlamenti képviselő szerint Szatmárnémeti még nem áll készen a textilipari cégek szervezett formába öntött együttműködésére, bár vannak példák működő kapcsolatokra. Közben a Német–Román Gazdasági Kamara segítségében is bíznak.
2021. április 01., 16:262021. április 01., 16:26
A tavalyi év megszorításai 30–60 százalékos bevételkiesést eredményeztek a textiliparosoknak. A korlátozások jelentős gondokat okoztak a vendéglátóiparnak, az úgynevezett HoReCa képviselőinek,
A cégvezetők mellett nagyjából 1400 alkalmazottat érint a rendkívül nehéz helyzet. Nagy Szabolcs parlamenti képviselő nemrég tárgyalóasztalhoz ült az ágazat képviselőivel, hogy közösen keressenek megoldást az égető problémákra.
„A kilátástalannak tűnő helyzet miatt több, textiliparban dolgozó személy munkahelyet és szakmát váltott. Nem tudjuk, az idei év mit hoz, még milyen szigorítások lépnek érvénybe a pandémia miatt, de igyekszünk megoldást találni.
– fogalmazott a Krónikának Nagy Szabolcs.
Szatmár megyében a textilipar nagy ismeretségnek örvend, termékeiket országos szinten elismerik. Évekig arról beszéltek, hogy a szakképzett munkaerő hiánya megnehezíti a gazdaság működését, viszont a jelenlegi helyzetben már a meglévő képesített munkásoknak sem tudják garantálni a jövőt az eddig „biztosnak hitt” cégeknél.
„A textilipar megmentése érdekében már januárban elkezdtük a megoldások keresését. Átnéztük a textilipari petíciócsomagot, átbeszéltük a segítségkérési igényeket és a gazdasági helyzetet. Sikerült összehozni egy találkozót az észak-nyugati Német–Román Gazdasági Kamarának egyik tagjával is – vázolta az RMDSZ politikusa. –
A találkozás alkalmával olyan lehetőség is felmerült, mint például a textilipari cégek termékpalettájának bővítése, vagyis olyan textilipari termékek gyártása, amelyet a nagy vállalatok felvevőpiacként Szatmár megyében tudnának hasznosítani. A megyében székelő cégek, helyi vállalkozások együttműködését szorgalmazták.
„Szatmárnémeti még nem áll készen a textilipari cégek szervezett formába öntött együttműködésére. Léteznek olyan ipartestületek, ahol »kész entitásként« állítják egymás mellé a textilipar embereit, egyfajta patronátusként az illető területen” – mutatott rá a Szatmár megyei RMDSZ ügyvezető elnöke, aki szerint Szatmárnémetiben ez hiányzik, másképp működik.
Mindenféle technikai eszközöket használnak, WhatsApp-csoportokban, közös gyűléseken keresztül kommunikálnak. Én jelenleg 15 ilyen szatmári cégről tudok, amelyeknek ez sikerült” – ismertette Nagy Szabolcs.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!