Fotó: Veres Nándor
Kezdő vállalkozók, szabadúszók és startup cégek számára tervez kialakítani egy közösségi munkateret Csíkszeredában a Csíki Vállalkozók Egyesülete.
2016. május 10., 14:292016. május 10., 14:29
2016. május 11., 11:542016. május 11., 11:54
Bajkó Zelma ügyvezető igazgató elmondta, márciusban fordultak kéréssel a csíkszeredai önkormányzathoz, hogy a Kossuth Lajos utca 12. szám alatti irodahelyiségeket adják bérbe számukra térítésmentesen egy kreatív közösségi munkatér kialakítása céljából. Az önkormányzat képviselő-testülete áprilisi ülésén fogadta el az erről szóló határozatot, így az egyesület 10 évig ingyenesen használhatja a közel 170 négyzetméteres ingatlant azzal a feltétellel, hogy annak felújítását az egyesület állja.
Az ügyvezető igazgatótól tudjuk, hogy az egyesület legkésőbb év végéig az új székhelyére költözik. „Vannak olyan részei a Kossuth Lajos utcai felületnek, amelyek nem igényelnek nagyobb felújítást, ezért a Petőfi Sándor utcai székhelyünkről oda tudjuk költöztetni az irodát a bútorokkal” – osztotta meg Bajkó. Az ingatlanban azonban komolyabb beruházásokra is szükség lesz a festésen kívül, többek között a nyílászárók cseréjére, a villanyhálózat felújítására, egyéb javításokra. A becslések szerint mindezek 150 ezer lejbe kerülnek majd, amelyet a szervezet vállalkozói fedeznek.
Amellett, hogy itt lesz az egyesület új irodája, egy inspiráló, coworking teret (közösségi munkavégzésre alkalmas teret) is szeretnének létrehozni, ehhez egy kreatív építész segítségét kérnék. A startup center létrehozásának ötlete nem új keletű, régebbi terve a Csíki Vállalkozók Egyesületének egy úgynevezett vállalkozói inkubátorház. Eredetileg pályázat útján szerették volna megvalósítani, de nem nyertek, ráadásul a Szakszervezetek Művelődési Házában – ahová kezdetben tervezték – sem kaptak erre a célra helyiségeket az önkormányzattól. Ezért új helyükön fogják megvalósítani a közösségi munkateret.
„Folyamatosan próbálunk pályázni, de egyelőre az infrastrukturális beruházásokra nem találtunk forrást, ezért valószínűleg a vállalkozók összefogásából fog megvalósulni ez a kezdeményezésünk” – ismertette Bajkó. A munkateret szabadúszó, kezdő vállalkozók és startup cégek használhatnák, 13-15 hely állna rendelkezésükre, amelyeket akár pár órára, napra vagy hónapra bérelhetnének. „Akkora bért kérnénk el, amekkorát ez a célközönség megbír, nem lesz profitorientált ez a tevékenységünk, csak a fenntartási költségeket kellene fedezzék” – vázolta az egyesület ügyvezető igazgatója.
Hozzátette: emellett nagy hangsúlyt fognak fordítani a szakmai képzésekre, előadásokra is. Az egyesület széket, asztalt, internet-hozzáférést, nyomtatót, fénymásolót és szkennert biztosítana, továbbá egy közös tárgyalótermet is kivetítővel, amelyet meghatározott órarend szerint használhatnának. „Van már érdeklődés a különböző szakterületeken tevékenykedő fiatal vállalkozók részéről, például a Terem.ro művészei közül négyen vennék igénybe ezt a lehetőséget” – árulta el Bajkó.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!