2012. december 27., 21:012012. december 27., 21:01
Az egyik lehetetlen célkitűzés Cseke Attila szerint a minimálbér tervezett mértékű növelése, amelyet úgy vállal a kormány, hogy közben mindössze két százalékos gazdasági növekedéssel számol. Romániában 2008-ban bruttó 500 lej volt a minimálbér, 2012-ben pedig 700 – ezt szeretné a következő négy évben 1200 lejre emelni a kabinet.
Cseke Attila emlékeztetett: az utóbbi idők gazdasági szempontból legjobb évében, 2008-ban, tehát közvetlenül a válság beállta előtt az országban 8 százalékos volt a gazdasági növekedés, és annak az évnek az októberében is mindössze negyven lejjel sikerült emelni a minimálbért. Az előző mandátumban szenátorként és egészségügyi miniszterként dolgozó Cseke azt is kifogásolta a kormányprogrammal kapcsolatban, hogy a következő négy esztendőre tervezett nagy infrastrukturális projektek közül egyik sem célozza Közép-Erdélyt, illetve az ország északnyugati tájait – Erdélyben egyedül Nagyszeben szerepel a nagyberuházások között, illetve egy, Aradról a fővárosba vezető autópálya. A honatya ugyanakkor azt is valószínűtlennek tartja, hogy a friss kormány az összes elkezdett autópálya megépítését befejezi, újabbakat épít, illetve az országban ötven városnak épít terelőutat – és mindezt négy éven belül.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).