Elégedetten távozhattak a bukaresti Győzelem téren tiltakozó fuvarozók, sikerült ugyanis kiharcolniuk egy számukra kedvező referenciaárat a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításokra (RCA).
2016. szeptember 15., 17:242016. szeptember 15., 17:24
Nem volt azonban konfliktusoktól mentes a csütörtöki tüntetés: bár minden jel arra utalt, hogy a fuvarozók képviselőinek sikerült megállapodásra jutniuk a Pénzügyi Felügyelettel (ASF) a referenciaárról, mégis több száz tiltakozó maradt még a kormánypalota előtt. A tüntetésre ugyan 9-től 15 óráig kértek és kaptak engedélyt, ehhez képest 16 órakor még dulakodtak a téren jelenlevők, árulózták azokat, akik a megállapodás hírére el akartak onnan menni, és fizikai erőszakot alkalmazva tartották vissza őket.
Alig negyed óra alatt azonban meggondolták magukat, és sorra hagyták el a teret, ki gyalog, ki pedig a teherautóval vagy taxival, amivel odaérkezett. Több száz jármű volt jelen a tüntetésen, a tiltakozók száma a becslések szerint meghaladta az ezret. „Le a maffiával, le Negrițoiuval!” – skandálták az egybegyűltek az ASF elnökére utalva. A tüntetők olyan táblákat is magukkal hoztak, amin a következő felirat áll: „Negrițoiu a hibás mindenért, ami történt, le kell őt tartóztatni”.
Nem csak Bukarestben tartottak tiltakozó megmozdulásokat a fuvarozók, hiszen az ország számos nagyvárosában voltak hasonló akciók, és több helyen is alkalmazták az elmúlt hetekben már használt tiltakozási formát, vagyis óránkénti 10-20 kilométeres sebességgel haladtak a városok körgyűrűjén, és közben megállás nélkül dudáltak.
Mint ismeretes, a fuvarozók azért vonultak csütörtökön utcára, mert a kormány által előző nap elfogadott, a kötelező biztosítások díjszabásait rendezni próbáló sürgősségi rendelet nem tartalmazta konkrétan azt az összeget, amelyen hat hónapra befagyasztják a kötelező biztosítási kötvények árát, mint ahogy azzal sem voltak elégedettek, hogy csak hat hónapra, és nem hosszú távra érvényes.
Kiszámolták az új plafonértéket
A tiltakozók képviselőit tárgyalásra hívták a pénzügyi felügyelet vezetői, és több órányi egyeztetés során sikerült megtalálniuk a kompromisszumos megoldást. Mint Augustin Hagiu, a FORT fuvarozói szövetség tiszteletbeli elnöke a megbeszélések után bejelentette, sikerült elérniük, hogy a jelenleg hatályos, „arcátlanul magas” díjszabások után, a referenciaár bevezetésével senki sem fog 7500 lejnél drágább biztosítást fizetni, ennyire mélyen is csak a legnagyobb súlyú kamionok tulajdonosainak kell nyúlniuk a zsebükben.
„Megnyertük a csatát, most már csak az van hátra, hogy ne hat hónapig legyen ez érvényes. De ha lesz bátorságuk megszegni a megállapodást, visszajövünk” – ígérte Hagiu a Győzelem-téren köré sereglett újságíróknak. Egyúttal abbéli reményének is hangot adott, hogy beindul a bónusz-malusz rendszer, s nem az egyensúlytalanság lesz a fő jellemzője.
A Pénzügyi Felügyelet térfelén van a labda
A kormány Liviu Iolu kormányszóvivőn keresztül a délelőtti órákban azt üzente a tiltakozóknak, hogy nem a kabinet hatásköre a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás díjszabásának megszabása. Hozzátette: a szerdán elfogadott sürgősségi kormányrendelet megteremti a jogi keretet az ASF számára a helyzet tisztázására, innentől az ő kezükben van tehát a fuvarozók sorsa.
A szerda este kiadott kormányközlemény is ismételten hangsúlyozta, hogy a kormány megtette a tőle telhetőt, a konkrét összeg megjelölése ellenben a szakhatóság feladata. Hangsúlyozták, az ASF legtöbb harminc napon belül előrukkol az új tarifákkal.
A csütörtöki tiltakozáson a korábbi tervekhez képest csak négy fuvarozói szervezet vett részt, az ötödik és egyben legnagyobb, a COTAR ugyanis szerdán jelezte: elégedettek a sürgősségi kormányrendelettel, így nincs okuk utcára vonulni.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!