2008. február 08., 00:002008. február 08., 00:00
Ezeket a munkanélkülieket ugyanis 11 Kovászna megyei polgármesteri hivatal alkalmazta közösségi munkákra. A Kovászna megyei adófizetők pénzéből tavaly 800 ezer lejt költöttek a közösségi munkák támogatására. A törvény szerint ha az önkormányzatok a települések takarítására, útjavításra, zöldövezetek kiépítésére, temetők ápolására, padok készítésére, patakok takarítására, falufejlesztésre alkalmaznak embereket, azok bérét az ügynökség fedezi. A polgármestereknek nem kerül semmibe a munkások foglalkoztatása, csak írásban kell jelezniük, hány személyt alkalmaznak, majd bizonylatokat kell bemutatniuk a munkálatok elvégzéséről. Az ügynökség biztosítja a havi minimálbért, és fizeti a társadalombiztosítási járulékot. Közösségi munkások alkalmazásában tavaly jó példával járt elől Kommandó, ahol a megyében a legmagasabb, közel 80 százalékos a munkanélküliség. Az önkormányzat itt 132 személynek biztosított munkát. Kelemen elmondta: idén is várják a háromszéki önkormányzatok jelentkezését.
Kovászna megyében januárban 6,9 százalékos munkanélküliségi mutatót jegyeztek, ami jóval magasabb a 4,1 százalékos országos átlagnál. Háromszéken jelenleg 6399 munkanélkülit tartanak nyilván, ezek jelentős hányada szakképzetlen munkás, akiket hoszszú ideje nem sikerül elhelyezni. Kelemen véleménye szerint az ügynökség támogatásával az önkormányzatok által közösségi munkákra alkalmazott személyek pontosan a szakképzetlen munkanélküliek sorából kerülnek ki, így február és november között – amíg tart az akció – valamelyest csökken a munkanélküliek száma.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.