Nicolae Ciucă kormányfő (középen) szerint Románia az ukrajnai háború hatásait „nyögi”
Fotó: Gov.ro
A kormány minden lehetőséget számba vesz a költségvetés kiegyensúlyozására, leszámítva a közalkalmazotti bérek és a beruházási kiadások csökkentését – jelentette ki hétfőn Focşani-ban a román miniszterelnök.
2023. április 10., 20:242023. április 10., 20:24
2023. április 10., 20:342023. április 10., 20:34
Nicolae Ciucă rámutatott, 2022-ben jól teljesített a román gazdaság, rekordmagasságba jutottak a külföldi beruházások és az uniós alapok abszorpciós rátája, idén azonban – a többi európai országhoz hasonlóan – Románia is megérzi az ukrajnai háború hatásait. Hozzátette, a költségvetés „kiegyensúlyozására” irányuló lépések „normálisak” ebben a helyzetben, és a kormány minden lehetőséget számba vesz, kivéve a bérek és a beruházási kiadások csökkentését.
Emlékeztetett, április 12-éig, szerdáig valamennyi miniszternek ismertetnie kell a kiadások csökkentésére vonatkozó terveit.
„Jó, ha már most, év elején meghozzuk a szükséges intézkedéseket, mert így elkerülhetjük azt a helyzetet, hogy az év végéhez közeledve nem tudjuk, miként oldjuk meg a problémát. (...) A kiadások és az adóbehajtás kiegyensúlyozása nyugalmat biztosíthat az év végéig” – idézte az Agerpres Nicolae Ciucát.
Megkérdezték a kormányfőtől az újságírók, hogy mérlegelik-e létszámstop elrendelését a közszférában. A miniszterelnök azt mondta, ha a kormány arra a következtetésre jut, hogy indokolt lenne egy ilyen intézkedés, a koalíció megvitatja azt és felvállalja a döntést.
Mint arról beszámoltunk, Marcel Boloş európai alapokért felelős miniszter a hétvégén úgy nyilatkozott, a büdzsé bevételeinek megcsappanása a közszolgák létszámának, vagy a bérük lefaragásához vezethet. A tárcavezető szerint a költségvetési kiadások terén előrevetített 20 milliárd lejes „visszanyesés” is újabb érvként szolgál Brüsszel számára, hogy a nyugdíjrendszer és a közszféra reformjára sarkallja a bukaresti hatóságokat. Mindez azzal áll összefüggésben, hogy a vártnál alacsonyabb büdzsébevételek az állami kiadások 20 milliárd lejjel történő lefaragására kényszerítik a kormányt.
Bár Nicolae Ciucă kormányfő a napokban még arról beszélt, nem forog veszélyben a közszolgák bére a költségvetési pénzek megcsappanása miatt, Marcel Boloş miniszter szombaton előrebocsátotta: vagy a közszolgák fizetését vagy a létszámukat le kell faragni.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!