Be kell osztani. Várhatóan idén már nem változik a nyugdíj összege
Fotó: Haáz Vince
Nem volt lehetőség 10 százalékosnál nagyobb nyugdíjemelésre idén januártól Florin Cîțu volt kormányfő, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke szerint. Úgy véli, idén már valószínűleg nem fog tovább nőni az időskori juttatás.
2022. január 30., 13:162022. január 30., 13:16
„Mindannyian emelni akarjuk a nyugdíjakat, mindannyian azt akarjuk, hogy az emberek jobban éljenek, ezért támogattuk ezt a 10 százalékos emelést, és kellemesen csalódtam, amikor láttam, hogy a szociáldemokraták is belátták, nem lehet megvalósítani az általuk ígért 40 százalékos emelést” – idézte a pártvezért a News.ro hírügynökség.
A román gazdaság problémáira világít rá a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OEECD) által pénteken kiadott jelentés, amely megoldási javaslatokat is megfogalmaz.
„Ha tudjuk úgy emelni idén a nyugdíjakat, hogy a deficit 5,84 maradjon, akkor benne vagyok, bár úgy hiszem, hogy a mai körülmények között, magas infláció és kamat mellett jobban oda kell figyelnünk a deficitre. Csak így lehet csökkenteni az inflációt és a kamatokat. Mindenkire gondolnunk kell, akiknek hitelük van, akik befektetnek, akik kölcsönt vesznek fel és beruháznak, mert rájuk is ki fog hatni” – magyarázta a PNL elnöke.
Erkölcstelennek és megalázónak tartják a nyugdíjasszervezetek a különleges nyugdíjak 20 százalékos emelését, tekintve, hogy a járulékalapú nyugdíjak csak 10 százalékkal nőttek.
Hideget és meleget is hozott a 2022-es esztendő, a zsebbe vágó intézkedések terén vannak pozitívak és negatívak egyaránt. Január 1-jétől nőtt a minimálbér, a nyugdíjpont értéke és a „gyermekpénz” is, de drágul az üzemanyag, és a villamos energia.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!