Fotó: Veres Nándor
A román gazdaság problémáira világít rá a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OEECD) által pénteken kiadott jelentés, amely megoldási javaslatokat is megfogalmaz.
2022. január 28., 12:322022. január 28., 12:32
2022. január 28., 14:192022. január 28., 14:19
Az Economedia.ro gazdasági hírportál által szemlézett dokumentum – mint ismeretes – azt követően látott napvilágot, hogy az OECD tanácsa kedden úgy döntött, megkezdi a csatlakozási tárgyalásokat Romániával.
A jelentés első megállapítása szerint ugyan a román gazdaság gyorsan magához tért, a kockázatok továbbra is nagyok, főként az újabb járványhullám miatt. Az OECD szakértői ezért
Arra is ráirányítják ugyanakkor a figyelmet, hogy bár alacsony az államadósság, gyorsan nőtt, ami egyebek mellett azért is káros, mert növeli a finanszírozási kockázatokat. Erre megoldás lehet szerintük, hogyha a politikum egy hiteles középtávú stratégiát dolgozna ki, és fokozatosan csökkentené a deficitet.
A OECD szakértői felróják azt is, hogy nem elég hatékony az európai uniós források lehívása, majd azt ajánlják a romániai hatóságoknak, hogy ültessék hatékonyan gyakorlatba a Next Generation EU nevű helyreállítási csomagot.
Az állami támogatási programok lezárást követően valószínűleg nőni fog ugyanakkor a rosszul teljesítő hitelek aránya, mivel egyes vállalkozások nagyon eladósodottak – fogalmazza meg a dokumentum, ami szerint ezt azzal lehetne orvosolni, ha megkönnyítenék az adósságok újraütemezését.
A jelentés a nyugdíjrendszer gondjaira is ráirányítja a figyelmet. Emlékeztet, a kormány az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében nekilátott a rendszer új alapokra állításának, hogy biztosítsa annak fenntarthatóságát. Az OECD azt ajánlja a bukaresti hatóságoknak,
Azt is javasolják, hogy a nyugdíjrendszer anyagi fenntarthatósága érdekében gondolják újra a juttatás kiszámítását, elkerülve egyúttal az időskori szegénységet.
A dokumentum arra is kitér, hogy alacsonyak a költségvetési bevételek, mivel alacsony az adófizetési hajlandóság, ez pedig gyengíti a rendszer fenntarthatóságát. Az OECD szerint ugyanakkor van még tér adóemelésekre és az adóalap szélesítésére. Példaként a tulajdonra kivetett adót említik. Javaslatot tesznek az adóhatóság korszerűsítésére és digitalizációjára, ami által javulhatna az adóbegyűjtés hatékonysága. Emellett az általuk nem hatékonynak nevezett alacsony adókulcsok megszüntetését ajánlják.
A kormány arra fókuszál jelenleg, hogy a programjába foglaltaknak megfelelően növelje a romániai lakosság életszínvonalát, és arra törekszik, hogy kifizethető adókat vessen ki – nyilatkozta pénteken Nicolae Ciucă miniszterelnök.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!