Fotó: Veres Nándor
A román gazdaság problémáira világít rá a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OEECD) által pénteken kiadott jelentés, amely megoldási javaslatokat is megfogalmaz.
2022. január 28., 12:322022. január 28., 12:32
2022. január 28., 14:192022. január 28., 14:19
Az Economedia.ro gazdasági hírportál által szemlézett dokumentum – mint ismeretes – azt követően látott napvilágot, hogy az OECD tanácsa kedden úgy döntött, megkezdi a csatlakozási tárgyalásokat Romániával.
A jelentés első megállapítása szerint ugyan a román gazdaság gyorsan magához tért, a kockázatok továbbra is nagyok, főként az újabb járványhullám miatt. Az OECD szakértői ezért
Arra is ráirányítják ugyanakkor a figyelmet, hogy bár alacsony az államadósság, gyorsan nőtt, ami egyebek mellett azért is káros, mert növeli a finanszírozási kockázatokat. Erre megoldás lehet szerintük, hogyha a politikum egy hiteles középtávú stratégiát dolgozna ki, és fokozatosan csökkentené a deficitet.
A OECD szakértői felróják azt is, hogy nem elég hatékony az európai uniós források lehívása, majd azt ajánlják a romániai hatóságoknak, hogy ültessék hatékonyan gyakorlatba a Next Generation EU nevű helyreállítási csomagot.
Az állami támogatási programok lezárást követően valószínűleg nőni fog ugyanakkor a rosszul teljesítő hitelek aránya, mivel egyes vállalkozások nagyon eladósodottak – fogalmazza meg a dokumentum, ami szerint ezt azzal lehetne orvosolni, ha megkönnyítenék az adósságok újraütemezését.
A jelentés a nyugdíjrendszer gondjaira is ráirányítja a figyelmet. Emlékeztet, a kormány az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében nekilátott a rendszer új alapokra állításának, hogy biztosítsa annak fenntarthatóságát. Az OECD azt ajánlja a bukaresti hatóságoknak,
Azt is javasolják, hogy a nyugdíjrendszer anyagi fenntarthatósága érdekében gondolják újra a juttatás kiszámítását, elkerülve egyúttal az időskori szegénységet.
A dokumentum arra is kitér, hogy alacsonyak a költségvetési bevételek, mivel alacsony az adófizetési hajlandóság, ez pedig gyengíti a rendszer fenntarthatóságát. Az OECD szerint ugyanakkor van még tér adóemelésekre és az adóalap szélesítésére. Példaként a tulajdonra kivetett adót említik. Javaslatot tesznek az adóhatóság korszerűsítésére és digitalizációjára, ami által javulhatna az adóbegyűjtés hatékonysága. Emellett az általuk nem hatékonynak nevezett alacsony adókulcsok megszüntetését ajánlják.
A kormány arra fókuszál jelenleg, hogy a programjába foglaltaknak megfelelően növelje a romániai lakosság életszínvonalát, és arra törekszik, hogy kifizethető adókat vessen ki – nyilatkozta pénteken Nicolae Ciucă miniszterelnök.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!