Fotó: Veres Nándor
A román gazdaság problémáira világít rá a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OEECD) által pénteken kiadott jelentés, amely megoldási javaslatokat is megfogalmaz.
2022. január 28., 12:322022. január 28., 12:32
2022. január 28., 14:192022. január 28., 14:19
Az Economedia.ro gazdasági hírportál által szemlézett dokumentum – mint ismeretes – azt követően látott napvilágot, hogy az OECD tanácsa kedden úgy döntött, megkezdi a csatlakozási tárgyalásokat Romániával.
A jelentés első megállapítása szerint ugyan a román gazdaság gyorsan magához tért, a kockázatok továbbra is nagyok, főként az újabb járványhullám miatt. Az OECD szakértői ezért
Arra is ráirányítják ugyanakkor a figyelmet, hogy bár alacsony az államadósság, gyorsan nőtt, ami egyebek mellett azért is káros, mert növeli a finanszírozási kockázatokat. Erre megoldás lehet szerintük, hogyha a politikum egy hiteles középtávú stratégiát dolgozna ki, és fokozatosan csökkentené a deficitet.
A OECD szakértői felróják azt is, hogy nem elég hatékony az európai uniós források lehívása, majd azt ajánlják a romániai hatóságoknak, hogy ültessék hatékonyan gyakorlatba a Next Generation EU nevű helyreállítási csomagot.
Az állami támogatási programok lezárást követően valószínűleg nőni fog ugyanakkor a rosszul teljesítő hitelek aránya, mivel egyes vállalkozások nagyon eladósodottak – fogalmazza meg a dokumentum, ami szerint ezt azzal lehetne orvosolni, ha megkönnyítenék az adósságok újraütemezését.
A jelentés a nyugdíjrendszer gondjaira is ráirányítja a figyelmet. Emlékeztet, a kormány az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében nekilátott a rendszer új alapokra állításának, hogy biztosítsa annak fenntarthatóságát. Az OECD azt ajánlja a bukaresti hatóságoknak,
Azt is javasolják, hogy a nyugdíjrendszer anyagi fenntarthatósága érdekében gondolják újra a juttatás kiszámítását, elkerülve egyúttal az időskori szegénységet.
A dokumentum arra is kitér, hogy alacsonyak a költségvetési bevételek, mivel alacsony az adófizetési hajlandóság, ez pedig gyengíti a rendszer fenntarthatóságát. Az OECD szerint ugyanakkor van még tér adóemelésekre és az adóalap szélesítésére. Példaként a tulajdonra kivetett adót említik. Javaslatot tesznek az adóhatóság korszerűsítésére és digitalizációjára, ami által javulhatna az adóbegyűjtés hatékonysága. Emellett az általuk nem hatékonynak nevezett alacsony adókulcsok megszüntetését ajánlják.
A kormány arra fókuszál jelenleg, hogy a programjába foglaltaknak megfelelően növelje a romániai lakosság életszínvonalát, és arra törekszik, hogy kifizethető adókat vessen ki – nyilatkozta pénteken Nicolae Ciucă miniszterelnök.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!