Aki másnak vermet ás… Az ellenőrre is visszaüthet a „keménykedés” az új javaslat értelmében
Fotó: Barabás Ákos
Alacsonyabb fizetésekkel büntetné egy törvénytervezet azokat az állami szerveket, amelyek nem biztosítanak vállalkozóbarát környezetet.
2019. július 06., 19:362019. július 06., 19:36
2019. július 06., 22:312019. július 06., 22:31
A vállalkozóbarát környezet kialakítását ösztönözné Édler András, az országos kereskedelmi kamara alelnöke, aki azt javasolja:
Mint a kezdeményező a Krónikának elmondta, a héten Bukarestben az országos kamara keretében Ştefan Radu Oprea üzleti környezetért, kereskedelemért és vállalkozásokért felelős miniszterrel találkozott, vázolta neki az elképzelést, hozzátéve, bár merész gondolat, de a vállalkozóbarát környezet kialakítását segítené elő, és ezért érdemes lenne fontolóra venni. A tárcavezető a felvetésre azt válaszolta, hogy Eugen Teodorivici pénzügyminiszter legutóbbi, a közszféra kapcsán megfogalmazott nyilatkozataiból kiindulva „nem annyira elrugaszkodott az elképzelés”.
A Kovászna megyei vállalkozói érdekképviselet elnöke amúgy azzal érvelt javaslata mellett, hogy jelenleg a közintézmények és a magánszféra között van egy szakadás. Előbbiek nem látják be, hogy a magánszféra nélkül nem léteznének, hiszen az termeli meg a működésükhöz szükséges adólejeket is.
– részletezte Édler András. Rámutatott, ha az ellenőrző hatóságok egy megyében nem megfelelő módon kezelik a vállalkozó problémáit, nem segítik, hanem ellenségesen akadályozzák a különben tisztességes adófizető cég tevékenységét, akkor az megteheti, hogy a székhelyét átköltözteti egy másik megyébe, ahol támogató vállalkozói környezetet teremtenek.
„Ha egy nagy méretű cég ezt meglépi, akár tíz százalékkal is csökken abban a megyében az összforgalom. Jelenleg ennek nincs semmi következménye. Viszont ha ezzel arányosan, szintén tíz százalékkal csökken az állami közintézmények béralapja, akkor mindenki jobban odafigyel arra, hogy minél barátságosabb feltételeket teremtsen” – mutatott rá az országos kamara alelnöke.
Szerinte az ellenőrző szervek feladata, hogy az adócsalást, a tisztességtelen vállalkozókat kiszűrjék, nem az, hogy akadályozzák a tisztességesen működő, legfeljebb csak adminisztratív tévedéseket elkövető cégek munkáját, hiszen a magánszféra termeli meg a pénzt, fizeti be az államkasszába az adókat, illetékeket, amiből a közszférában is kiadják a fizetéseket.
Kérdésünkre, hogy egy ilyen rendszer bevezetése esetén nem kerülnek-e hátrányba azok a megyék, ahol valamilyen oknál fogva nem annyira pezsgő a vállalkozói élet, Édler András kifejtette, erre ki lehet dolgozni módszert például úgy, hogy alapul veszik a jelenlegi helyzetet, kiszámolva, a cégek összforgalmának hány százalékát teszi ki az állami intézmények fizetésalapja. Ez a forgalom változása szerint alakulhat jó vagy rossz irányba, tehát növekszik, vagy csökken.
Talán ez még elrugaszkodott elképzelésnek tűnik, de valahol el kell kezdeni a változást, és az üzleti környezetért, kereskedelemért és vállalkozásokért felelős miniszter sem tartotta kivitelezhetetlennek” – fogalmazta meg Édler András.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!