Aki másnak vermet ás… Az ellenőrre is visszaüthet a „keménykedés” az új javaslat értelmében
Fotó: Barabás Ákos
Alacsonyabb fizetésekkel büntetné egy törvénytervezet azokat az állami szerveket, amelyek nem biztosítanak vállalkozóbarát környezetet.
2019. július 06., 19:362019. július 06., 19:36
2019. július 06., 22:312019. július 06., 22:31
A vállalkozóbarát környezet kialakítását ösztönözné Édler András, az országos kereskedelmi kamara alelnöke, aki azt javasolja:
Mint a kezdeményező a Krónikának elmondta, a héten Bukarestben az országos kamara keretében Ştefan Radu Oprea üzleti környezetért, kereskedelemért és vállalkozásokért felelős miniszterrel találkozott, vázolta neki az elképzelést, hozzátéve, bár merész gondolat, de a vállalkozóbarát környezet kialakítását segítené elő, és ezért érdemes lenne fontolóra venni. A tárcavezető a felvetésre azt válaszolta, hogy Eugen Teodorivici pénzügyminiszter legutóbbi, a közszféra kapcsán megfogalmazott nyilatkozataiból kiindulva „nem annyira elrugaszkodott az elképzelés”.
A Kovászna megyei vállalkozói érdekképviselet elnöke amúgy azzal érvelt javaslata mellett, hogy jelenleg a közintézmények és a magánszféra között van egy szakadás. Előbbiek nem látják be, hogy a magánszféra nélkül nem léteznének, hiszen az termeli meg a működésükhöz szükséges adólejeket is.
– részletezte Édler András. Rámutatott, ha az ellenőrző hatóságok egy megyében nem megfelelő módon kezelik a vállalkozó problémáit, nem segítik, hanem ellenségesen akadályozzák a különben tisztességes adófizető cég tevékenységét, akkor az megteheti, hogy a székhelyét átköltözteti egy másik megyébe, ahol támogató vállalkozói környezetet teremtenek.
„Ha egy nagy méretű cég ezt meglépi, akár tíz százalékkal is csökken abban a megyében az összforgalom. Jelenleg ennek nincs semmi következménye. Viszont ha ezzel arányosan, szintén tíz százalékkal csökken az állami közintézmények béralapja, akkor mindenki jobban odafigyel arra, hogy minél barátságosabb feltételeket teremtsen” – mutatott rá az országos kamara alelnöke.
Szerinte az ellenőrző szervek feladata, hogy az adócsalást, a tisztességtelen vállalkozókat kiszűrjék, nem az, hogy akadályozzák a tisztességesen működő, legfeljebb csak adminisztratív tévedéseket elkövető cégek munkáját, hiszen a magánszféra termeli meg a pénzt, fizeti be az államkasszába az adókat, illetékeket, amiből a közszférában is kiadják a fizetéseket.
Kérdésünkre, hogy egy ilyen rendszer bevezetése esetén nem kerülnek-e hátrányba azok a megyék, ahol valamilyen oknál fogva nem annyira pezsgő a vállalkozói élet, Édler András kifejtette, erre ki lehet dolgozni módszert például úgy, hogy alapul veszik a jelenlegi helyzetet, kiszámolva, a cégek összforgalmának hány százalékát teszi ki az állami intézmények fizetésalapja. Ez a forgalom változása szerint alakulhat jó vagy rossz irányba, tehát növekszik, vagy csökken.
Talán ez még elrugaszkodott elképzelésnek tűnik, de valahol el kell kezdeni a változást, és az üzleti környezetért, kereskedelemért és vállalkozásokért felelős miniszter sem tartotta kivitelezhetetlennek” – fogalmazta meg Édler András.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
szóljon hozzá!