Marad a régiben? Sebastian Burduja szerint lehet, hogy nem lesz változás az áram és a gáz árában
Fotó: Jakab Mónika
Előfordulhat, hogy semmilyen különbséget nem tapasztalnak majd a polgárok az áram és a gáz árában tavasszal, mivel megmaradhat az ársapka – jelentette be Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
2025. január 09., 10:002025. január 09., 10:00
Burduját szerdán este az Antena 3 műsorában arról kérdezték, hogy mekkora lesz a különbség a most fizetett energia-, gáz- és villanyszámla és a számla között, amelyet az árplafon feloldása után fogunk fizetni.
Rendkívül bonyolult regionális környezetben vagyunk, és önök is jól ismerik az Ukrajnán keresztül történő orosz gáztranzit megszűnésének helyzetét, a Moldovai Köztársaságból érkező nyomást, mindezek a dolgok nyomást gyakorolnak az árakra, és ez a rendszer, jobb vagy rosszabb esetben, mégis stabil és ésszerű árat biztosított a végfelhasználóknak” – mondta az energiaügyi miniszter.
„Vagyis azoknak a romániaiaknak, akik valóban nem tudják kifizetni a közüzemi számláikat, támogatást kellene kapniuk a román államtól, utalvány vagy más kompenzációs mechanizmus formájában, hogy senkit ne hagyjunk cserben” – tette hozzá Burduja.
„Minden romániai polgárt arra kérek, hogy tegye meg ezt, menjen fel az ANRE honlapjára, nézze meg az ajánlatokat, és válassza a legalacsonyabbat (...) Tehát ez egy olyan folyamat, amely teljesen online történik, és rendkívül gyors és nagyon egyszerű. Mi több, ha a románok ezt nagy számban tennék, mi történne? Nyomást gyakorolnának a szolgáltatókra, akik egymás után csökkentenék az áraikat, és rendkívül versenyképes ajánlatokkal állnának elő” – tette hozzá a miniszter.
Burduja úgy véli, hogy
Mint ismeretes, a kormány eredetileg idén március 31-éig hosszabbította meg az energiaár korlátozására vonatkozó intézkedést, de az elmúlt hónapokban több kormánytag is felvetette a további hosszabbítás lehetőségét.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
szóljon hozzá!