Marad a régiben? Sebastian Burduja szerint lehet, hogy nem lesz változás az áram és a gáz árában
Fotó: Jakab Mónika
Előfordulhat, hogy semmilyen különbséget nem tapasztalnak majd a polgárok az áram és a gáz árában tavasszal, mivel megmaradhat az ársapka – jelentette be Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
2025. január 09., 10:002025. január 09., 10:00
Burduját szerdán este az Antena 3 műsorában arról kérdezték, hogy mekkora lesz a különbség a most fizetett energia-, gáz- és villanyszámla és a számla között, amelyet az árplafon feloldása után fogunk fizetni.
Rendkívül bonyolult regionális környezetben vagyunk, és önök is jól ismerik az Ukrajnán keresztül történő orosz gáztranzit megszűnésének helyzetét, a Moldovai Köztársaságból érkező nyomást, mindezek a dolgok nyomást gyakorolnak az árakra, és ez a rendszer, jobb vagy rosszabb esetben, mégis stabil és ésszerű árat biztosított a végfelhasználóknak” – mondta az energiaügyi miniszter.
„Vagyis azoknak a romániaiaknak, akik valóban nem tudják kifizetni a közüzemi számláikat, támogatást kellene kapniuk a román államtól, utalvány vagy más kompenzációs mechanizmus formájában, hogy senkit ne hagyjunk cserben” – tette hozzá Burduja.
„Minden romániai polgárt arra kérek, hogy tegye meg ezt, menjen fel az ANRE honlapjára, nézze meg az ajánlatokat, és válassza a legalacsonyabbat (...) Tehát ez egy olyan folyamat, amely teljesen online történik, és rendkívül gyors és nagyon egyszerű. Mi több, ha a románok ezt nagy számban tennék, mi történne? Nyomást gyakorolnának a szolgáltatókra, akik egymás után csökkentenék az áraikat, és rendkívül versenyképes ajánlatokkal állnának elő” – tette hozzá a miniszter.
Burduja úgy véli, hogy
Mint ismeretes, a kormány eredetileg idén március 31-éig hosszabbította meg az energiaár korlátozására vonatkozó intézkedést, de az elmúlt hónapokban több kormánytag is felvetette a további hosszabbítás lehetőségét.
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A foglalkoztatott személyek aránya az Európai Unió 20 és 64 év közötti népességén belül 2024-ben 75,8 százalék volt, ami 197,6 millió főt jelent. Ez a legmagasabb arány 2009 óta – derül ki az EU statisztikai hivatalának kedden közölt adataiból.
szóljon hozzá!