Mítosz. Burduja szerint Románia már rég nem termel nagy mennyiségű energiát
Fotó: Pinti Attila
Csak mítosz az az állítás, hogy Románia jelentős energiatermelő – ismerte be Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
2025. január 17., 14:002025. január 17., 14:00
A tárcavezető csütörtökön este
„A romániaiak az ötödik legalacsonyabb árat fizetik a villamos energiáért, és a negyedik legalacsonyabbat a gázért, mert nálunk van egy ársapka- és kompenzációs rendszer.
Igaz, régebbi létesítmények voltak, magasabb költségekkel, de megvoltak – hangsúlyozta Burduja az Antena 3 hírcsatorna műsorában.
– mondta az energiaügyi miniszter.
Hozzátette, hogy a hatóságok elkezdték „kezelni ennek a helyzetnek az okát”, és hogy
„A gáz kapcsán, mondanom sem kell, ez meg fog történni, sőt, hamarabb, 2027-től, de Románia a villamos energia terén is eljesen más helyzetben lesz 5-6 év múlva t, amelyben nem mi függünk másoktól, hanem mások függnek tőlünk” – tette hozzá Sebastian Burduja.
A miniszter a fekete-tengeri Neptun Deep földgázmezőre utalt, ahol a tervek szerint 2027-ben megkezdődik a kitermelés.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!