2009. november 11., 10:232009. november 11., 10:23
Szergej Cselpanov, az orosz cég gázexporttal foglalkozó vállalata, a Gazprom Export helyettes vezetője azt mondta, hogy az európai vásárlók 8-9 milliárd köbméterrel kevesebb orosz földgázt importálnak idén az úgynevezett „take-or-pay”, azaz a minimális gázmennyiség átvételéről szóló szerződésekben foglaltaknál.
Szó nincs arról, hogy a Gazprom törölné a rögzítettnél alacsonyabb vásárlások utáni büntetést, fogalmazott Cselpanov, aki azt is elmondta, hogy kezd helyreállni a kereslet, és a Gazprom 45 milliárd köbméter gáz exportjával számol a negyedik negyedévben, és ezzel az egész évre vonatkozó 140 milliárd köbméter körüli exportterve is teljesülhet.
Korábbi adatok szerint a nyugat-európai országok az első fél évben 29 százalékkal csökkentették az átvételt, s ezen belül Németország 44, Olaszország 34 és Franciaország 21 százalékkal kevesebbet vett át.
A következő években tovább nő a világ energiafelhasználása, ha a nemzetközi közösségnek nem sikerül új klímamegállapodást tető alá hozni, derül ki a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) tegnap nyilvánosságra hozott jelentéséből. A következő öt évben az IEA évi 2,5 százalékos növekedéssel számol. Az olajkereslet évi egy százalékkal nő, és az IEA hosszú távú becslései szerint 2030-ra eléri a napi 105 millió hordót. Tavaly napi 85 millió hordó volt a világ olajkereslete. A világ energiafelhasználása 1981 óta idén először fog érzékelhetően csökkenni – a válság miatt. Ez azonban a hosszú távú emelkedést nem állítja meg. |
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.