2011. augusztus 17., 08:392011. augusztus 17., 08:39
A Reuters ugyanakkor próbálta reagáltatni a leggazdagabbakat Buffett gondolataira, azonban egyetlen érintett fogalmazta meg véleményét: Soros György magyar származású üzletember szóvivője útján közölte, hogy egyetért Buffett-tel, és gratulál neki.
Warren Buffett, a Berkshire Hathaway vállalat tulajdonosa, említett írásában amellett érvel, hogy sokkal jobban meg kellene adóztatni a leggazdagabb amerikaiakat, így őt magát is. A nagybefektető szerint miközben az alsó és középosztálybeliek számára gyakran a megélhetés is nehézséget okoz, az Egyesült Államok legtehetősebb emberei teljesen indokolatlan adókedvezményeket kapnak. Példáként saját tavalyi jövedelemadóját említi, amely 6 938 744 dollárra rúgott.
„Ez sok pénznek tűnik, de az adóköteles jövedelmemnek csupán 17,4 százaléka. Eközben az irodámban dolgozó 20 alkalmazott mindegyike magasabb, 33 és 41 százalék közötti adóterhet viselt, az átlag 36 százalék volt” – írja Buffett. Úgy véli, ez azért lehet így, mert a washingtoni törvényhozás képviselői kényszerítve érzik magukat, hogy megvédjék a milliárdosokat, mintha valami „veszélyeztetett fajról” lenne szó. Buffett állítja, hogy a – 2003-ban, a Bush-kormány idején bevezetett – adókedvezmények híján semmivel sem lenne kevesebb a befektetés, ő legalábbis nem látott még olyat, hogy valaki azért mondjon le egy jó befektetésről, mert sokat kellene utána adóznia. „Itt az idő, hogy a kormány komolyan vegye a közteherviselést” – szögezi le.
A Forbes magazin legfrissebb listáján az 50 milliárd dolláros vagyonnal szereplő üzletember szerint a legtöbb gazdag amerikai nem bánná, ha többet kellene adóznia, amikor az ország nehéz helyzetben van. Konkrét javaslata az, hogy az évi egymillió dollárnál többet keresők – csaknem 237 ezren vannak – adókulcsait azonnal emeljék meg, és tízmilliós jövedelem fölött további terheket is jónak tartana. Az eddig is a Demokrata Párt szimpatizánsaként ismert Buffett javaslata a jelenlegi helyzetben erős politikai állásfoglalás, hiszen az elmúlt hónapok amerikai adósságplafon-vitája részben arról szólt, hogy a szükséges egyenlegjavító intézkedések tartalmazzanak-e adóemeléseket, vagy sem.
A hagyományosan az alacsony adókat támogató republikánusok hallani sem akarnak emelésről, mondván, az viszszafogná a gazdaság teljesítményét. Barack Obama elnök és párttársai viszont el akarják érni egyes adókedvezmények megszüntetését. Buffett egyébként már tavaly novemberben is aláírt egy több mint négyszáz amerikai üzletember által támogatott petíciót, mely az adókedvezmények eltörléséért lobbizott.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.