Az Európai Bizottság szerint Románia korlátozza a piaci szereplők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának meghatározása terén
Fotó: Pixabay.com
Felszólító levél útján kötelezettségszegési eljárást kezdeményezett az Európai Bizottság (EB) Románia ellen, mivel az korlátozza a piaci szereplők szabadságát a villamos energia és a földgáz nagykereskedelmi árának meghatározása, illetve a földgáz exportja tekintetében.
2024. október 03., 15:002024. október 03., 15:00
Az EB csütörtöki közleménye szerint Románia olyan intézkedéseket vezetett be, amelyek egyes villamosenergia-termelőket arra köteleznek, hogy minden, egy adott árküszöb feletti bevételüket egy energetikai átállási alapba fizessék be, a gáztermelőket pedig arra, hogy termelésük egy részét rögzített áron értékesítsék bizonyos felhasználóknak. Ezek az intézkedések az EB szerint összeegyeztethetetlenek a villamos energia belső piacáról szóló 2019/944-es irányelvvel és az (EU) 2019/943-as rendelettel, valamint a földgáz belső piacára vonatkozó közös szabályokról szóló 2009/73/EK irányelvvel.
Ezért a Bizottság álláspontja szerint ezek az intézkedések a nagykereskedelmi villamosenergia- és földgázpiacokon korlátozzák a szabad árképzés, illetve a határokon átnyúló szabad kereskedelem alapelveit” – hangsúlyozták az Agerpres által ismertetett dokumentumban.
Ha nem kap kielégítő választ, a Bizottság úgy határozhat, hogy indoklással ellátott véleményt ad ki – ismertette az eljárást a közlemény.
Az EB ugyanakkor arról is határozott, hogy a folyamatban lévő kötelezettségszegési eljárást folytatva kiegészítő felszólító levelet küld Romániának a villamosenergia-export, illetve a piaci szereplők nagykereskedelmi árképzési szabadságának korlátozása miatt.
A Bizottság álláspontja szerint a szóban forgó intézkedés összeegyeztethetetlen az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 35. és 36. cikkével, valamint a villamos energia belső piacáról szóló (EU) 2019/944-es irányelvvel és az (EU) 2019/943-as rendelettel. Az EB szerint az intézkedés azonos hatású a kivitelre vonatkozó mennyiségi korlátozással. „Ugyanezen okokból az intézkedés úgy tekinthető, hogy
A Bizottság továbbá úgy véli, hogy az intézkedés korlátozza a szabad árképzés alapelvét a nagykereskedelmi villamosenergia-piacokon” – húzták alá.
A kiegészítő felszólító levél a 2023 áprilisában indított kötelezettségszegési eljárás újabb szakaszát jelenti.
„Miután Románia olyan módosításokat hajtott végre jogszabályaiban, amelyek nem orvosolták a Bizottság kifogásait, illetve új problémákat is felvetettek, a Bizottság úgy határozott, hogy kiegészítő felszólító levelet bocsát ki” – szögezték le.
Romániának két hónap áll a rendelkezésére, hogy válaszoljon a levélre és orvosolja a Bizottság által feltárt hiányosságokat. Amennyiben nem kap kielégítő választ, a Bizottság úgy határozhat, hogy indoklással ellátott véleményt ad ki.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!