2011. szeptember 06., 14:022011. szeptember 06., 14:02
„A múlt héten a kormányban elfogadtuk a törvénytervezetet, amellyel a regisztrációs adót 25 százalékkal csökkentjük. Ezzel kiiktattuk az Európai Bíróság által megállapított közvetett diszkriminációt, ennek eredményeként 2008-ban egy ideig a regisztrációs adót csak azokra a gépkocsikra kellett fizetni, amelyeket külföldről hoztak az országba, tehát a Romániában bejegyzett autókra nem fizettek illetéket. Ezt a diszkriminációt csak úgy tudtuk megszüntetni, hogy az Európai Unióval is tanácskozva megszabtuk: a 2007 előtt bejegyzett gépkocsik első eladásakor kell kifizetni ezt az adót, akik pedig többet fizettek, visszakapják a különbözetet az újraszámolás után” – nyilatkozta Borbély.
A tárcavezető bejelentette: terveik szerint a jövő év második felétől, de legkésőbb 2013 elejétől megszüntetik a regisztrációs adót.
„Ugyanakkor bevezetjük a zöld kártyát, ami azt jelenti, hogy minden évben el kell menni a Gépkocsi-Nyilvántartó Hivatalhoz (RAR), ellenőriztetni a gázkibocsátását, ha pedig az értékek nem felelnek meg az előírásoknak, a járművel nem szabad már közutakon közlekedni” – mondta a környezetvédelmi miniszter.
A múlt héten a kormány jóváhagyta a gépjárművek széndioxid-kibocsátása függvényében megszabott adóról szóló törvénytervezetet, melyet a környezetvédelmi minisztérium kezdeményezett. Ez előírja a regisztrációs adó 25 százalékkal való csökkentését, de ennek kifizetési kötelezettségét a 2007 előtt bejegyzett, gazdát cserélő járművekre is, melyekre még nem fizettek ilyen illetéket.
A tervezet szerint, ha a 2008. július 1-jétől fizetett adó összege meghaladja az új törvény által megszabott értéket, az adófizetők visszaigényelhetik a különbözetet.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.