2012. szeptember 27., 08:052012. szeptember 27., 08:05
Mint arról beszámoltunk, a négy jelentkező közül a privatizációs hatóság Dan Diaconescut, az OTV bulvárcsatorna tulajdonosát és a Nép Pártja nevű populista alakulat elnökét hirdette ki győztesként. Diaconescu 45 millió eurót ajánlott az üzemért, azonban hétfőn nem volt hajlandó aláírni a szerződést, mondván, hogy a kormány időközben módosította azt.
Ponta tegnap arra utasította Daniel Chiţoiu gazdasági minisztert, hogy hétfőre dolgozzon ki két stratégiavariánst a továbbiakra. Az egyik arra vonatkozik, ha Diaconescu megszerzi a szükséges pénzt, és a hétfői határidőig aláírja a szerződést, a másik pedig arra, ha ez nem így történik. A cél mindenképpen az augusztus óta elmaradt bérek kifizetése és a 700 millió eurós adóssággal küszködő gyár újraindítása. Tegnap kiderült: a cégnek kintlevőségei is vannak, ügyfelei mintegy 15 millió euróval tartoznak neki – köztük az Oltgrup PVC nevű cég is, amelyet áprilisig az Oltchim két hete lemondott vezérigazgatója, Constantin Roibu irányított.
Eközben Daniel Fenechiu, Diaconescu ügyvédje leszögezte: a jogi képviselők továbbra is készen állnak az alkura a gazdasági tárca képviselőivel, ugyanakkor számukra nem sürgős a szerződés aláírása. Mint kifejtette, javaslatokat fogalmaztak meg a szerződés kapcsán, ezek egyike a cég adósságainak elengedéséről szól. Diaconescu egyébként tegnap érkezett vissza Bukarestbe Münchenből, ahova hétfőn utazott el, és ahol egyes források szerint befektetőket keresett, illetve tegnap délután Bukarestben is több tárgyalást folytatott, többek között az amerikai nagykövetségen is.
Diaconescu közölte: továbbra is eltökélt az Oltchim megmentése mellett, hétfőtől újraindítaná a gyárat, ha a kormány hajlandó elfogadni a feltételeit. Elmondta: azt akarja, hogy fizessék ki a munkások elmaradt bérét, azt, hogy az állami tulajdonban levő beszállítók, amelyeknek az Oltchim jelentős pénzekkel tartozik, ne kérjenek csődeljárást a cég ellen, valamint azt, hogy az Oltchim mellett a cég egyik legfőbb beszállítóját, az Arpechim kőolaj-finomítót is átvehessék.
Arra a kérdésre ugyanakkor nem volt hajlandó felelni, hogy megvan-e a pénze a cég átvételére, és azt sem fedte fel, kik érdeklődnek a befektetés iránt, csupán annyit mondott: „az egész világ” be akar fektetni az Oltchimba. Mint arról beszámoltunk, Victor Ponta még hétfőn úgy nyilatkozott, hogy egyértelmű: Diaconescunak nincs pénze, ezért új befektetőt kell keresni. Közben tegnap a gazdasági minisztériumban járt Oleg Malginov, Oroszország bukaresti nagykövete.
Bár nem erősítették meg, ez is összefüggésben lehet az Oltchim-üggyel, Ponta ugyanis még kedden azt mondta, hogy az orosz Tise, amely végül nem vett részt a privatizációs tenderen, később jelezte, hogy bizonyos feltételek mellett mégis hajlandó lenne befektetni a vegyi üzembe. Az Oltchim ügyét egyébként a kormány nemzetbiztonsági ügynek tekinti, Ponta tegnap Teodor Meleşcanuval, a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) vezetőjével is egyeztetett az ügyről.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.