Fotó: Beliczay László
Szinte azonnal reagált a Romániában jelen levő két nagy osztrák bank, az Erste és a Raiffeisen, miután az osztrák kormány vétójával elutasították Románia csatlakozását a schengeni övezethez. Igaz, a vétó után rögtön számos hang – köztük vezető kormányparti politikus is – az osztrák cégek bojkottjára szólította a romániai lakosságot.
2022. december 09., 10:202022. december 09., 10:20
2022. december 13., 11:552022. december 13., 11:55
Willi Cernko, az Este elnök-vezérigazgatója közölte, sajnálja, hogy Ausztria Románia csatlakozása ellen szavazott.
„Sajnáljuk a Tanács mai döntését. Romániát és Ausztriát nagyon sok minden összeköti. Társadalmi, kulturális és természetesen gazdasági szempontból. Ausztria az egyik legfontosabb befektető Romániában, és Románia nagyon fontos célország az osztrák export számára” – írta a második legnagyobb romániai bankot tulajdonló Erste CEO-ja.
Úgy fogalmazott, az általa vezetett csoport az európai egységet szorgalmazza, a csütörtöki döntés pedig kihat több mint 5000 romániai alkalmazottra és 2,8 millió ügyfélre.
„Egy erős Európát és egy erős Európai Uniót szorgalmazunk. És meggyőződésünk, hogy csak egy egységes EU lehet erős EU.
– szögezte le határozott állásfoglalásában Willi Cernko, aki szerint a cél az, hogy minden állampolgár egyformán élvezhesse az Unió által biztosított szabadságjogokat, ennek pedig a schengeni tagság is része.
Az ország nyugati részének egyik legnagyobb mezőgazdasági vállalkozója, az aradi Dimitrie Muscă csütörtök délután elrendelte az osztrák bankoknál vezetett összes céges számlájának megszüntetését.
„A vétó egy tagállam legerősebb állásfoglalása. Feltételezzük, hogy az osztrák kormány nagyon figyelmesen mérlegelte ezt a lépést, és tiszteletben tartjuk a tényt, hogy figyelembe kell venni a biztonsággal kapcsolatos aggályokat. Az egység nem azt jelenti, hogy minden vita nélkül egyet kell értenünk. Mégis, világos, hogy ennek a lépésnek nagyon valós következményei lesznek az EU több millió polgárára” – jelentette ki az elnök-vezérigazgató, aki mielőbbi megoldást sürgetett.
Azt írták, meglepte őket a döntés.
– fogalmaztak a pénzintézet illetékesei. Hangsúlyozták továbbá: a Raiffeisen Bank International csoport a Raiffeisen Bank Romániával egyetemben az európai közösséget egyesítő demokratikus értékek támogatója, és kiáll a fenntartható gazdasági növekedés mellett, amely egy, a javak, személyek, szolgáltatások, illetve a tőke szabad mozgásán alapuló piac révén valósul meg.
Románia ismét a schengeni övezeten kívül marad: az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Tanácsának csütörtöki brüsszeli ülésén Ausztria Románia felvétele ellen szavazott, akárcsak Hollandia.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az államnak az áramszolgáltatókkal szembeni tartozásai az energiaár-szabályozási rendszer alkalmazása után 2024-re mintegy 1 milliárd euróra becsülhetők, de ezt az összeget az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) nem ismerte el.
A Versenytanács valószínűleg arra fogja kérni a Mega Image üzletláncot, hogy értékesítse valamivel kevesebb mint száz üzletét a Profi átvétele érdekében azokon a településeken, ahol a két üzletlánc átfedésben van.
A KBK Kraft Kraft Project Kovászna megyében építi fel Románia első fotovoltaikuspanel-gyárát – a vállalat csütörtökön írt alá szerződést az energiaügyi tárcával, hogy 19,3 millió eurós támogatást kapjon a helyreállítási tervből – közölték.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 394,4609 lejről 5,4592 lejjel (1,38 százalékkal) 399,9201 lejre nőtt egy gramm arany ára, ami újabb rekordot jelent.
Sokan érdeklődnek a kormány roncstraktorvásárlási programja iránt. Hírek szerint a novemberre tervezett start helyett december elején indítanák. Hatvanöt százalékos állami támogatás mellett az 500 millió lejes keret 2800 traktor vásárlására elegendő.
Az augusztusi 2,4 százalékról szeptemberben 2,1 százalékra csökkent az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Nagy bajban van az európai autóipar – annak részeként a romániai is –, és ha az Európai Bizottság nem lép közbe, még súlyosabbá válhat a helyzet, akár tömeges elbocsátások is jöhetnek – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Nem kellett volna megemelni az országos bruttó minimálbért, mert ez már a második emelés volt az elmúlt hat hónapban – jelentette ki szerdán Sterică Fudulea, a Kis- és Közepes Vállalkozások Országos Tanácsának (CNIPMMR) főtitkára.
A nagy hiánnyal küzdő román államkassza arra készteti a hatóságokat, hogy több pénzt szedjenek be az adófizetőktől. Országszerte megszaporodtak a céges ellenőrzések, de az engedély nélküli, feketemunkából élő természetes személyekre is lecsap a hatóság.
szóljon hozzá!