Fotó: Beliczay László
Szinte azonnal reagált a Romániában jelen levő két nagy osztrák bank, az Erste és a Raiffeisen, miután az osztrák kormány vétójával elutasították Románia csatlakozását a schengeni övezethez. Igaz, a vétó után rögtön számos hang – köztük vezető kormányparti politikus is – az osztrák cégek bojkottjára szólította a romániai lakosságot.
2022. december 09., 10:202022. december 09., 10:20
2022. december 13., 11:552022. december 13., 11:55
Willi Cernko, az Este elnök-vezérigazgatója közölte, sajnálja, hogy Ausztria Románia csatlakozása ellen szavazott.
„Sajnáljuk a Tanács mai döntését. Romániát és Ausztriát nagyon sok minden összeköti. Társadalmi, kulturális és természetesen gazdasági szempontból. Ausztria az egyik legfontosabb befektető Romániában, és Románia nagyon fontos célország az osztrák export számára” – írta a második legnagyobb romániai bankot tulajdonló Erste CEO-ja.
Úgy fogalmazott, az általa vezetett csoport az európai egységet szorgalmazza, a csütörtöki döntés pedig kihat több mint 5000 romániai alkalmazottra és 2,8 millió ügyfélre.
„Egy erős Európát és egy erős Európai Uniót szorgalmazunk. És meggyőződésünk, hogy csak egy egységes EU lehet erős EU.
– szögezte le határozott állásfoglalásában Willi Cernko, aki szerint a cél az, hogy minden állampolgár egyformán élvezhesse az Unió által biztosított szabadságjogokat, ennek pedig a schengeni tagság is része.
Az ország nyugati részének egyik legnagyobb mezőgazdasági vállalkozója, az aradi Dimitrie Muscă csütörtök délután elrendelte az osztrák bankoknál vezetett összes céges számlájának megszüntetését.
„A vétó egy tagállam legerősebb állásfoglalása. Feltételezzük, hogy az osztrák kormány nagyon figyelmesen mérlegelte ezt a lépést, és tiszteletben tartjuk a tényt, hogy figyelembe kell venni a biztonsággal kapcsolatos aggályokat. Az egység nem azt jelenti, hogy minden vita nélkül egyet kell értenünk. Mégis, világos, hogy ennek a lépésnek nagyon valós következményei lesznek az EU több millió polgárára” – jelentette ki az elnök-vezérigazgató, aki mielőbbi megoldást sürgetett.
Azt írták, meglepte őket a döntés.
– fogalmaztak a pénzintézet illetékesei. Hangsúlyozták továbbá: a Raiffeisen Bank International csoport a Raiffeisen Bank Romániával egyetemben az európai közösséget egyesítő demokratikus értékek támogatója, és kiáll a fenntartható gazdasági növekedés mellett, amely egy, a javak, személyek, szolgáltatások, illetve a tőke szabad mozgásán alapuló piac révén valósul meg.
Románia ismét a schengeni övezeten kívül marad: az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Tanácsának csütörtöki brüsszeli ülésén Ausztria Románia felvétele ellen szavazott, akárcsak Hollandia.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
szóljon hozzá!