Búcsú az OTP Banktól. Kivonul Romániából a magyar pénzintézet
Lezárult az OTP Bank Romániának a Transilvania Bankba történt integrálása, így már hivatalosan is „transzisok” a magyar bankcsoport (most már csak volt) romániai ügyfelei. Mutatjuk, hogyan zajlik a teljes átállás, és milyen teendői vannak a mostanáig a távozó OTP-nél bankolóknak. Mint ahogy azt is, hogy a Transilvania Bank mely szolgáltatásai várnak átmenetileg elérhetetlenné a március 2-áig zajló technikai „átállás” miatt.
2025. február 28., 17:002025. február 28., 17:00
Az előzetesen bejelentetteknek megfelelően február 28-án percre pontosan 12 órakor az OTP Bank Románia lehúzta a rolót, és integrálódott a Transilvania Bankba. A két pénzintézet ezzel egyesült, február 28. és március 2. között pedig a fúzióval kapcsolatos technikai műveletekre kerül sor.
bezárt az OTPdirekt, az OTP romániai internetes platformja, s azóta csak számlakivonatokat lehet kérni, az elvégzett tranzakciók listáját lehet böngészni.
Nem csak az OTP Banknak mondunk idén búcsút, új szereplőkkel – köztük egy új magyar pénzintézettel – is találkozunk a romániai bankpiacon.
Egyedül a bankkártyákat lehet most még használni, amelyek március 1-jén 21.30 órakor „állnak le”.
a BT honlapján közzétett tájékoztatás szerint. Március 3-tól, hétfőtől pedig az OTP Bank korábbi ügyfelei a BT egyéb termékeit és szolgáltatásait is igénybe vehetik. Az OTP Bank termékeihez és szolgáltatásaihoz való hozzáféréssel kapcsolatos részletek a BT/OTP Bank Romania honlapon találhatók.
Annak érdekében, hogy az ügyfelek a BT-bankkártyát március 2-án reggel 7 órától fizikailag vagy digitálisan (a BT Pay alkalmazás segítségével) használni tudják, szükség van a bankkártya átvételére az értesítésben megjelölt vagy a BT honlapján kikereshető bankfiókból, annak aktiválására a Transilvania Bank bármely ATM-jénél.
Ha pedig bármi gond adódna, a Contact Center & Customer Care BT-hez lehet fordulni az alábbi elérhetőségek egyikén román, angol és magyar nyelvű tanácsadással:
„A Banca Transilvania és az OTP Bank azon van, hogy különösen február vége és március eleje a lehető legkisebb hatással legyen Önre, mint ügyfélre. Köszönjük megértését. Mi a barikádokon vagyunk” – üzenik a Transilvania Bank illetékesei az OTP-től hozzájuk kerülő ügyfeleknek.
Lezárult az OTP Bank romániai leányvállalatának megvásárlását célzó tranzakció, miután a bukaresti hatóságok jóváhagyták a Transilvania Bankkal kötött üzletet, a fúzióig a két pénzintézet önállóan folytatja tevékenységét.
Közben a Transilvania Bank arról tájékoztatta pénteken ügyfeleit, hogy a fúzió technikai lezárása miatt átmenetileg, március 1-jén (péntek éjszaka/szombat) 1.30 órától március 2-án (vasárnap) 7.00 óráig nem, vagy csak részben működnek bizonyos szolgáltatásaik.
Mint írták, a BT-kártyákkal lehet majd fizetni és készpénzt felvenni, többek között a BT Pay alkalmazáson keresztül, az ATM-ek pedig a szokásos módon működnek.
Ami a BT-alkalmazásokat illeti:
A BT Pay funkció elérhető lesz:
BT Express, BT Express Plus és BT Cash & Drop automaták:
12.00–18.00 óra. Szolgáltatások: tanácsadás és offline kéréskezelés.
„A BT arra törekedett, hogy az az időszak, amikor bizonyos szolgáltatások nem, vagy csak részben működnek, a lehető legrövidebb legyen, főként éjszaka történjen, és az alapvető szolgáltatások elérhetőek legyenek az ügyfelek számára” – húzza alá a pénteki tájékoztatás.
Mint ismert, a Transilvania Bank tavaly 347,5 millió euróért vásárolta meg az OTP Bank Romániát és az OTP Csoport többi romániai leányvállalatát. Az első fúzióra 2024. december elején került sor a BT Leasing és az OTP Leasing között.
A Versenytanács engedélyezte azt a 347,5 millió euró értékű tranzakciót, amelynek keretében a Transilvania Bank át kívánja venni az OTP Bank romániai üzletágát. Ez lépés elengedhetetlen volz ahhoz, hogy a magyar bank végleg kivonuljon a romániai piacról.
A pénzintézet akkor közölte, a bank organikus növekedési stratégiájával párhuzamosan az OTP Csoport úgy döntött, hogy az OTP Bank Románia stratégiai lehetőségeinek körét kibővíti a bank esetleges eladásának piaci tesztelésével.
Az OTP a kétezres évek elején vetette meg a lábát a romániai piacon, felvásárolva a Robankot. A magyar tőkéjű pénzintézet a 2008-as gazdasági válságot követően megszerezte a Millennium Bank Romániát is. További terjeszkedési törekvését azonban a bukaresti hatóságok elgáncsolták: a Román Nemzeti Bank (BNR) 2018-ban megakadályozta, hogy az OTP Bank Románia felvásárolja görög tulajdonosától a Banca Româneascát. Ami így került az Exim Bank tulajdonába. Mint megírtuk,
Csányi Sándor elnök-vezérigazgató tavaly áprilisban ezt megerősítve úgy nyilatkozott, nem szívesen vonultak ki Romániából, de egyértelműnek tűnt, hogy nem kapnak lehetőséget akvizíciókra. E nélkül pedig véleménye szerint a romániai piacon nehéz kis bankból nagyot csinálni, az OTP távozásának pedig láthatólag „örültek az illetékes hatóságok”.
Az akvizícióbal a Transilvania Bankerősíti piacvezető helyét.
A Bolojan-kormány programja három pillérre épül: az államháztartás rendbetételére, a jó kormányzásra, valamint a polgárok iránti tiszteletre – derül ki a hétfőn közzétett dokumentumból.
Bár a közgazdászok szerint a lej még mindig kissé túlértékelt, az ING Bank elemzői úgy vélik, hogy a Román Nemzeti Bank (BNR) rövid távon ismét 5 lej/euró alá engedheti a román fizetőeszköz árfolyamát.
Idén nyáron nem emelkedik az általános áfakulcs – jelentette ki szombati sajtótájékoztatóján a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz.
Legkésőbb hétfő reggelre elkészül a deficitcsökkentő intézkedéscsomag végleges változata Dragoș Anastasiu elnöki tanácsadó szerint.
Az uniós alapokhoz való hozzáférésének felfüggesztését kockáztatja Románia, ha október 15-ig nem tesz hatékony lépéseket a költségvetési hiány csökkentésére – jelentette ki pénteken Alin Andrieș pénzügyi államtitkár.
Két nappal az előző drágítás után, pénteken újra árat emelt töltőállomásain a Romániában legkiterjedtebb hálózattal rendelkező Petrom – ez már a harmadik drágítás volt az Izrael és Irán között dúló háború kitörése óta.
Az európai uniós statisztikákban amúgy is sereghajtó Romániában nemhogy javult volna, hanem romlott a hulladék újrahasznosításának aránya – figyelmeztetett a környezetvédelmi őrség (GNM).
Alin Andrieș pénzügyi államtitkár fogja képviselni Romániát az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) pénteki ülésén.
A román állam 18 új pályázati felhívást közölt bányászati koncessziós jog megszerzésére. A többek között arany-, grafit-, lignit-, feketekőszén-, érc- és sólelőhelyek közül hét helyszín Erdélyben található.
A Román Vasúttársaság utasszállító részlege túlélésre rendezkedett be: nem megy csődbe, nem állítja le a vonatokat, viszont a fizetésképtelenség veszélye fenyegeti – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a vállalat vezérigazgatója.
szóljon hozzá!