Fotó: Barabás Ákos
A Bloomberg elemzése szerint Romániában regisztrálják az Európai Unió legnagyobb gazdasági növekedését, amely azonban a legmélyebb szegénységet takarja.
2017. december 14., 13:222017. december 14., 13:22
Az Európai Unió statisztikai hivatalának (Eurostat) kedden közzétett adatai szerint az Európai Unió lakosságának átlagosan 16 százaléka szenved az alapvető anyagi javak hiánya miatt, a legmagasabb arányt Romániában (50 százalék) és Bulgáriában (48 százalék) regisztrálják.
Az Eurostat jelentése szerint anyagi hiányban szenvedőnek minősülnek azok a személyek, akiknek nincs fedezetük az alábbiak közül legalább öt esetre: váratlan kiadások, évi egyhetes vakáció az otthontól távol, a hátralékok elkerülése, minden második nap húsétel vagy ezzel egyenértékű vegetáriánus menü fogyasztása, megfelelően fűtött lakás, személygépkocsi, a használt ruha, cipő, bútor lecserélése, saját magára költhető valamennyi zsebpénz, rendszeres kikapcsolódás, a barátokkal való kocsma, vendéglő havi legalább egy alkalommal, internetkapcsolat.
Bár az egy főre jutó nemzeti össztermék tekintetében Bulgária az Európai Unió legszegényebb állama, az anyagi javak hiánya Romániában a legsúlyosabb.
„A kelet-európai országokról jó hírek is vannak: Csehországban és Lengyelországban az anyagi javak hiánya kevésbé súlyos, mint Franciaországban és Nagy-Britanniában, ami reményt adhat a volt kommunista tömb többi országának is” – idézi a Bloomberg elemzését az Agerpres hírügynökség.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
szóljon hozzá!