2012. szeptember 24., 08:472012. szeptember 24., 08:47
Az állami tulajdonrészekért és az ipari privatizációért felelős hivatal (OPSPI) a pénteken rendezett versenytárgyalás nyomán bejelentette, hogy Dan Diaconescu üzletember-politikus, az OTV bulvártévé tulajdonosa vásárolja meg 203 millió lejért (45 millió euró) a vegyipari óriás állami tulajdonban lévő 54,8 százalékos részvénycsomagját. A tetemes veszteséget és összesen 700 millió euróra rúgó adósságot felhalmozó, a termelést néhány hete leállító vállalat többségi pakettjéért kiírt liciten négy pályázó vett részt.
Bejelentkezett a versenytárgyaláson a kisebbségi részvényes német PCC SE cégcsoport, amely 13,4 millió lejt (2,9 millió euró) ígért a részvénycsomagért, továbbá a kombinátnak az Electrica áramszolgáltatóval és az Állami Privatizációs Hatósággal (AVAS) szemben fennálló 400 millió eurós tartozásért. Románia egyik leggazdagabb üzletembere, Ştefan Vuza két cégével is benyújtotta vásárlásai szándékát. Közülük a Chimcomplex 18,8 millió lejt adott volna külön a részvényekért, míg a pakettért és az Electrica-adósságért összesen 221 millió lejt, ugyanakkor az AISA Invest 30 millió lejt kínált a többségi részesedésért fejében. Remus Vulpescu, a privatizációs hivatal elnöke közölte, Dan Diaconescu száz pontot érő ajánlata bizonyult a legjobbnak, így 203 millió lejért ő vásárolhatja meg a többségi részvénycsomagot, miközben az adósságoknak nem akadt vevője.
Vulpescu még az ajánlatokat tartalmazó borítékok felbontása előtt arra figyelmeztette a potenciális vásárlókat, hogy csak megfelelő anyagi fedezet esetében licitáljanak az Oltchimre, ha ugyanis kiderül, hogy a győztes nem rendelkezik a beígért összeggel, a privatizációs hatóság a bűnüldöző szerveknél tesz feljelentést.
Az OPSPI vezetőjének figyelmeztetése nem volt véletlen, hiszen Dan Diaconescu az OTV-ben hetek óta hirdeti, hogy közadakozás útján, bulvártévéje nézőinek bevonásával vásárolná meg a vegyipari vállalatot. Miközben Vulpescu utólag beismerte, hogy a többségi tulajdonosnak kihirdetett üzletember-politikus semmiféle garanciát nem tudott felmutatni arról, valóban rendelkezik-e a vételárral, a privatizációs szerződést a tervek szerint ma kellene aláírni.
Daniel Chiţoiu gazdasági miniszter a hétvégén közölte, a kormánynak van B terve arra az esetre, ha az eddigi privatizációs folyamat kudarcot vall, mivel hónapokkal ezelőtt az orosz Tise társaság is érdeklődést mutatott a vâlceai gyár iránt. Victor Ponta kormányfő sajnálatának adott hangot amiatt, hogy az Oltchim nem egy potenciális orosz befektető kezére került, egyúttal azt üzente Dan Diaconescunak, hogy a büntető törvénykönyv hatálya alá esik, ha legtöbb tíz napon belül nem utalja át az államnak a vételárat, és kiderül, hogy gúnyt űzött a vállalat alkalmazottaiból.
Márpedig Dan Diaconescu az elmúlt években kizárólag a sorozatos botrányairól híresült el. Az általa alapított, országos ismertségét és vagyonát megalapozó, leellenőrizetlen információkat, feltételezéseket szenzációként tálaló Oglinda Tv (OTV) bulvártelevíziót rendszeresen a kiosztható legnagyobb pénzbüntetésekben részesíti a médiahatóság (CNA) a szakma alapvető szabályainak áthágásáért, ezeket a bírságokat azonban tulajdonosa soha nem fizette ki. A csatorna ugyanakkor a szintén az üzletember által létrehozott ultrapopulista Dan Diaconescu Néppárt (PPDD) szócsövének számít; az alakulat a júniusi önkormányzati választásokon a megyei listákra adott voksok kilenc százalékát megszerezve, Románia harmadik legjelentősebb politikai erejévé lépett elő.
Pénzügyi szempontból azonban Diaconescu vállalkozásait a csőd jellemzi. Három cége 2,3 millió eurós adósságot halmozott fel az állammal szemben, a márciusban 6,5 millió eurós tartozásai miatt csődbe ment OTV pedig a mai napig tartozik 600 ezer euróval a pénzügyi hatóságoknak. Diaconescu és két munkatársa ellen 2010-ben vádat emelt az ügyészség, mivel 200 ezer euróval megzsaroltak egy Arad megyei polgármestert (az ügyben a médiavállalkozó két napot rendőrségi őrizetben töltött), a vizsgálatok kiterjesztése nyomán pedig a nyomozó hatóság pénzmosás és adócsalás gyanújával is eljárást kezdeményezett az üzletember ellen.
Ezek ismeretében a szakértők kétségbe vonják, hogy Diaconescu képes lesz feltámasztani a PVC-t és más műanyagtermékeket gyártó, évek óta veszteséges Oltchimet, amelynek hitelezését az energiaszolgáltatók és nyersanyag-beszállítók felfüggesztették, ezért a termelés leállt. A vállalat 3500 alkalmazottja két hónapja nem kapott fizetést, ezért a dolgozók egy része hetek óta tüntet. Az Oltchim privatizálására Románia kötelezettséget vállalt a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött elővigyázatossági hitel-megállapodásában.
Az IMF szeptember végéig adott határidőt a kormánynak arra, hogy – privatizáció vagy a vállalat felszámolása révén – beszüntesse a veszteséges nagyvállalat pénzelését. A tüntetések miatt azonban a kormány a napokban megszavazta, hogy az alkalmazottakat fejenként 1400 lejes gyorssegélyben részesítsék. Emilian Frâncu, Râmnicu Vâlcea polgármestere korábban azt mondta: az Oltchim esetleges csődje a térség további 15 ezer alkalmazottját hagyná munka nélkül a beszállítóknál.
Dan Diaconescu a hétvégén úgy nyilatkozott, az általa fizetendő vételár lehetővé teszi az elmaradt bérek kifizetését és a berendezések újraindításának költségeit, viszont nem volt hajlandó elárulni, rendelkezik-e a vételárral, sőt nem nevezte meg azt a „potenciális külföldi befektetőt” sem, amely szerinte finanszírozza az Oltchim-tranzakciót.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.