2012. május 04., 08:062012. május 04., 08:06
A GfK Románia mellett Ausztriában, Bulgáriában, Csehországban, Görögországban, Franciaországban, Lengyelországban, Nagy-Britanniában, Németországban, Olaszországban, Portugáliában és Spanyolországban vizsgálta a lakosság gazdasági helyzettel kapcsolatos nézeteit, a vásárlókedvet, valamint a jövedelmek alakulásáról alkotott nézeteket, az Európai Unió lakosságának mintegy 80 százaléka ugyanis az említett tagállamokban él.
A felmérés szerint az elmúlt három hónapban az Unió tagállamai lényeges mértékben eltérő gazdasági eredményeket mutattak fel, az állampolgárok pedig ennek megfelelően eltérően vélekednek a jelenlegi helyzettel kapcsolatban. Amint a GfK közleménye rámutat, 2012 elején Európában továbbra is fennállt a gazdasági és pénzügyi krízis annak ellenére, hogy a Görögországgal kapcsolatos megszorításoknak köszönhetően csökkent az Unió recessziójának veszélye.
Mindezek mellett továbbra is kérdés, hogy a szigorú intézkedések valóban a megfelelő megoldást jelentik-e mindegyik tagállam esetében, Görögország mellett ugyanis például Spanyolországban, Portugáliában és Olaszországban a megszorítások akadályt jelentenek a beruházások számára, és csökkentik a lakosság vásárlói kedvét. „A közeljövőben kiderül, hogy a költségvetések megszilárdítása eredményes lesz-e, több alapot biztosítva a befektetések számára. Ennek ellenére minden bizonnyal idén – a 2011-es adatokat figyelembe véve – a tagállamok többségében csökken a gazdasági növekedés” – olvasható a GfK közleményében.
A korábbi gazdasági felmérésekkel összevetve az EU gazdasági növekedését továbbra is pesszimistán látják az állampolgárok, egyes országokban azonban enyhén javult a lakosság megítélése, így például Romániában, amely a vizsgált 12 országból összeállított lista közepén helyezkedik el. A felmérés szerint a németek a legoptimistábbak, őket követi Lengyelország és Ausztria lakossága.
„Annak ellenére, hogy Németországban 2011 második felében csökkent a gazdaság pozitív megítélése, a kereskedelmi egységek stabilitásának, valamint a munkaerőpiacon tapasztalt sikereknek köszönhetően a német állampolgárok bizakodóak a jövőt tekintve. Ennek következtében a fogyasztók jelentős elvárásokat támasztanak a bérezésekkel kapcsolatban” – mutattak rá a szakemberek.
A válság által leginkább érintett államok – Görögország, Olaszország és Portugália – állampolgárai tekintik a legpesszimistábban a fennálló gazdasági helyzetet és jövedelmük alakulását. Bulgáriában a szakemberek az első negyedévben nem jegyeztek változásokat az elmúlt év utolsó hónapjaihoz képest.
A vásárlókedv szintén Németországban a legmagasabb, ezt követi Ausztria és Lengyelország, az ellentétes oldalon pedig Nagy-Britannia helyezkedik el, ahol a lakosság nagymértékű adóemelésre és a közpénzek jelentős csökkentésére számít. A vásárlói kedv ugyanakkor Görögországban és Portugáliában is jelentősen csökkent az elmúlt időszakban.
A romániai állampolgárok szintén körültekintőbbek voltak az év első negyedévében a költségekkel kapcsolatban, mint a tavalyi év végén.
A GfK egyébként nemzetközileg az egyik legelismertebb kutatói vállalat, amely több mint 11 ezer szakembert foglalkoztat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.