Fotó: A szerző felvétele
2009. május 15., 10:052009. május 15., 10:05
Barabás Pál mérnök, a víztisztító állomás vezetője elmondta, egy régi SAVIEM-motort alakítottak át, öszszekötötték egy háromfázisú villanymotorral, majd több régi alkatrész beiktatásával elkészült az áramfejlesztő, amit a villanyhálózatra csatolva működtetnek, de elenyészően kevés a fogyasztása. A biogázt az állomásra beérkező szennyvízből nyerik, naponta ezer köbméter termelődik, az új berendezés ebből 18–20 köbmétert használ el.
A számítások szerint évente közel negyvenezer kilowatt áramot állít elő, ami a víztisztító telep szükségleteinek 4 százalékát fedezi. Ez az árammennyiség közel 28 ezer lejbe kerülne, míg az áramfejlesztő évi működési költsége mintegy négyezer lej. A pénzmegtakarítás mellett a berendezés környezetvédelmi célokat is szolgál, hiszen a felhasznált biogáz nem kerül be a légkörbe.
Fejér Sándor, a közművek igazgatója úgy nyilatkozott, 1989-ben az ország több városának összesen száz darab biogáz alapú áramfejlesztőt adtak, ezek közül már csak kettő működik, az egyik Sepsiszentgyörgyön. A víztisztító állomásra szándékosan nem vezették be a gázt, a műhelyek fűtését ezzel a régi áramfejlesztővel oldották meg, a szakemberek pedig nem hagyták lepusztulni azt.
A közművek idén januárban leadott egy pályázatot a környezetvédelmi minisztériumhoz, mintegy százezer euró értékben szerettek volna napelemeket és alternatív rendszereket beszereltetni. Alternatív módszerekkel a víztisztító állomás teljes energiaszükségletét hét hónapig lehetett volna fedezni, magyarázta az igazgató. A minisztérium jelenleg minden zöld-programot leállított, azonban a sepsiszentgyörgyiek bíznak abban, hogy előbb-utóbb a pályázatukra megkapják a kért támogatást.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.