Fotó: A szerző felvétele
2011. december 20., 08:052011. december 20., 08:05
„Jelen pillanatban napi 1200 személy kel át a Máramarossziget–Aknaszlatina-határátkelőn. Ez nem sok, egyelőre nem tapasztalható egy növekedés, várhatóan a héten, valamint a karácsonyi ünnepek előtti közvetlen időszakban éri el csúcspontját a határforgalom. Tehát nagyobb határforgalomra számítunk, és erre fel is vagyunk készülve” – tájékoztatott Radu Lungu szóvivő. A csökkent határforgalom ellenére a határrendészetnél ebben az időszakban készenlétben áll egy tartalékszemélyzet, amely kisegítené a jelenleg dolgozókat, hogy hatékonyabban menjen a csomagok és személyek átvizsgálása. Érdeklődésünkre a kárpátaljai Aknaszlatina egyik üzletében is elmondták, hogy a tavalyhoz képest valóban érezhető a kuncsaftok számának apadása. Odaát egyébként az ukrán hrivnya mellett lejben, sőt euróban is lehet fizetni. Több üzletvezető pedig még románul is értesíti a vásárlókat az ott kapható termékekről. A határ menti Máramarossziget lakosai főként üzemanyagért, élelmiszerekért és dohányáruért utaznak Ukrajnába. „Üdítőket hozok, ott három és fél lej, nálunk több mint öt lej. A cukor is olcsóbb, az olaj nagyon jó. Karácsonyra és újévre is Ukrajnából vásárolok be” – meséli a vámnál várakozó egyik asszony. Egy másik mellette álló férfi is hasonló árucikkeket mutat a szatyrában. Egy másik sorban álldogáló férfi is elmondta, hogy élelmiszereket, sört hoz, no meg a cigarettáját is rendszeresen Ukrajnából szerzi be. „Ez olyan sokaknak, mint egy másodállás, szinte napi rendszerességgel átjárunk, mert olcsóbbak az ukrán áruk, és a minőségük is megfelelő. Még így a hidegben is megérni órákat várakozni a vámnál, ha megvan az a kicsi nyereség” – árulta el egy fiatalember. n Zahoránszki Brigitta
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.