2011. augusztus 03., 06:372011. augusztus 03., 06:37
A kormány egyelőre nincs abban a helyzetben, hogy meg tudja mondani: mennyivel növekedhetnek a közalkalmazotti bérek 2012-ben – jelentette ki tegnap Traian Băsescu államfő.
Mint arról beszámoltunk, hétfőn merült föl, hogy a közeljövőben béremelésre számíthatnak a közalkalmazottak, miután Jeffrey Franks, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) küldöttségvezetője – aki azért járt Romániában, hogy felmérje, milyen mértékben teljesítette az ország a nemzetközi pénzintézetekkel és az Európai Unióval megkötött hitelegyezményben foglalt, a gazdasági növekedést szolgáló feltételeket – arról beszélt: a kormány jól teljesített, így van annyi költségvetési tartalék, ami elegendő lehet egy esetleges béremeléshez.
Megjegyezte ugyanakkor, hogy a kormánynak választania kell, hogy béreket emel, beruházásokat ösztönöz, vagy adót csökkent. Később ugyanakkor az a hír is felröppent, hogy már októbertől 5 százalékkal nőnek a közalkalmazotti bérek, ám ezt Emil Boc kormányfő igyekezett cáfolni, mondván: még vizsgálják az emelés lehetőségét, és ha megejtik, akkor is legfeljebb jövőre kerülhet rá sor.
Traian Băsescu tegnap a román közszolgálati rádióban azt mondta, a kormány célja az, hogy – amennyiben nem merül föl valmilyen gond – januártól folytassa a közalkalmazotti bérek visszaemelését a korábbi szintre. (Mint ismeretes, a válság nyomán bevezetett megszorító intézkedések során a közszféra dolgozói bérük 25 százalékát vesztették el.) „Ehhez az szükséges, hogy stabilak legyenek az államkassza bevételei” – mutatott rá Băsescu.
Éles hangon bírálta tegnap Traian Băsescu államfő a kormány múlt szerdán jóváhagyott kezdeményezését, melynek révén a nyugdíjasok számára a piaci árnál olcsóbban biztosítana alapélelmiszereket. A projekt szerint a lehető legalacsonyabb áron kínálnák a nyugdíjasoknak a lisztet, a cukrot, az olajat, a kukoricalisztet és a rizst. Băsescu tegnap közölte: nem ért egyet a „nyugdíjaskosár” bevezetésével, mivel populistának tartja az ötletet, és leszögezte: elérkezett az idő, hogy a politikusok ne akarják becsapni az embereket. Rámutatott: nem lehet olyan beszállítókat találni, akik a piaci ár alatt biztosítanák a termékeket. Példaként a korábbi szociáldemokrata kormány által létrehozott, olcsó nyugdíjasboltokat említette, amelyek a választások után azonnal be is zártak. Emil Boc kormányfő erre reagálva közölte: a kezdeményezést jelenleg szakértők elemzik, a kormány pedig elveti majd, ha kiderül, hogy súlyos többletköltségeket róna az államkasszára. A nyugdíjas-szakszervezet ugyanakkor üdvözölte tegnap a nyugdíjaskosár ötletét, de Preda Nedelcu elnök szerint az csak akkor éri el a célját, ha szeptember elsejétől legalább az inflációhoz igazítva növelik a nyugdíjakat is. Az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője, Máté András Levente tegnap szintén közölte: a szövetség támogatja a nyugdíjasboltok létrehozását, amelyekben a termékeket kereskedelmi árrés nélkül árulnák. A nyugdíjasboltok kapcsán egyébként vita támadt az ellenzéki Szociálliberális Unió (USL) tagpártjai között. Miközben Victor Ponta, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke az USL nevében támogatásáról biztosította az ötletet, Varujan Vosganian, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) alelnöke figyelmeztette őt, hogy csak a saját pártja nevében nyilatkozzon. |
Az államfő figyelmeztetett: Románia még mindig kötélen egyensúlyozva jár, ezért figyelmesen, populizmus nélkül, pragmatikusan kell eljárni. Emlékeztetett: a kormány azt ígérte, 2012. január elsejétől megpróbálja visszaemelni a közalkalmazotti fizetéseket a korábbi szintre, ugyanakkor a helyzet még mindig képlékeny. Ezért „tisztességtelennek” nevezte azt a felvetést, hogy egyes politikusok máris idei béremelésről beszélnek, amikor valamivel a nyugdíjkasszán tátongó 14,2 milliárd lejes lukat is be kell tömni. Rámutatott: bár az ország makrogazdasági mutatói jobbak, mint az olasz, a spanyol, a portugál, az ír vagy a görög adatok, a mintegy 2,5 milliárd lejes költségvetési többletet – amelyet többek között a tervezettnél 451 millió lejjel magasabb állami bevételek és az 1,4 milliárdos kiadáslefaragás révén sikerült megvalósítani – mégiscsak jobb lenne a nyugdíjakra fordítani. Ugyanakkor a nyugdíjemelések lehetősége kapcsán azt mondta: a helyzet nagyon nehéz, és a gazdasági helyzet nem indokolja, hogy bármilyen ígéretet tegyenek a nyugdíjasoknak. Azt javasolta: a kormány először a közalkalmazotti béreket emelje viszsza a korábbi szintre, és csak azt követően gondolkodjanak el az adócsökkentés lehetőségéről. Leszögezte azt is: további elbocsátások szükségesek a közszférából, azt ugyanis meg kell tisztítani a hozzá nem értő alkalmazottaktól, és reményét fejezte ki, hogy a nepotizmust felszámolandó „a rokonokat” bocsátják majd el. Az államfő arról is beszélt: nem kizárt, hogy egyes, rossz állapotban lévő állami cégeket hagynak majd csődbe menni.
A béremelés kapcsán fölhevült kedélyeket Emil Boc kormányfő is igyekezett lehűteni. A miniszterelnök a román közszolgálati televízió hétfő esti műsorában közölte: az IMF-nek küldött szándéklevélben az áll, hogy csakis 2012. január elsejétől kerülhet sor a közalkalmazotti béremelésekre, de csak akkor, ha további elbocsátásokra is sor kerül a közszférában. (Jeffrey Franks is erre emlékeztetett, amikor hétfőn a béremelés lehetőségéről beszélt.) Azt is felidézte, hogy az emelésnek az is feltétele, hogy a bérköltségek ne haladják meg a GDP 7,2 százalékát. Ennek nyomán folytatódik az a gyakorlat, hogy csupán hét közalkalmazott távozása után lehet egyet szerződtetni, a közalkalmazottak száma ugyanis jelenleg 1,23 millió. A miniszterelnök elárulta: a béremelés kapcsán több lehetőséget vizsgálnak, ezek egyike az idén októberre időzített, de a kiindulópont az, hogy csak januártól várható emelés.
Az idei béremelés elvetésének témájában beindult kormányzati kommunikációs kampányba Sebastian Lăzăroiu munkaügyi miniszter is beszállt, aki tegnap Déván immár a sajtót tette felelőssé azért, hogy fölröppent az idei fizetésnövelés lehetőségének híre. Szerinte a médiamunkások professzionalizmusának hiányát tükrözi, hogy kész tényként kezelték az októberi emelést, holott a koalíció tegnapi ülését követően csak az hangzott el, hogy ez a lehetőség is fölmerült. A bukaresti sajtó Varujan Pambuccian, a kisebbségek képviselőházi frakciójának vezetőjére hivatkozva írta meg ezt az információt, a politikus azonban később cáfolta, hogy ilyesmit mondott volna.
Nem mindenki idomul azonban a kormányzati kommunikációhoz: Marian Sârbu, a jelenlegi ellenzéki alakulatokból dezertált honatyák által létrehozott és jelenleg kormánypártként működő Országos Szövetség Románia Fejlődéséért (UNPR) nevű párt elnöke koalíciós társaival ellentétben arról beszélt tegnap, hogy 2012-ben akár 15 százalékkal is növekedhetnek a közalkalmazotti bérek. Szerinte az ehhez szükséges forrásokat az idei és a jövő évi gazdasági növekedés teremti meg. Figyelmeztetett ugyanakkor, hogy a béremeléseket megtorpedózhatja egy újabb válság.
A hamarosan végrehajtandó költségvetés-kiegészítés során a kormány több minisztérium büdzséjét is növeli, részben befektetési céllal, részben viszont azért, hogy ki lehessen egyenlíteni az állami cégek tartozásait – derül ki a kiegészítésre vonatkozó tervezetből. Nő például a hírszerző szolgálatok, valamint a védelmi és az igazságügyi tárca költségvetése: a 724 millió lejes többletet jórészt bérezésekre fordítják majd. Csökkentik ugyanakkor a környezetvédelmi és a pénzügyi tárca költségvetését. A költségvetési bevételek – különféle adók révén – 3,2 milliárd lejjel nőnek, a kiadások ugyanakkor 4,1 milliárddal. A költségvetési hiány összege ennek nyomán 882,8 millió lejjel növekszik. A társadalombiztosítás költségvetése 643,5 millió lejjel nő – ezt az idei nyugdíjak kifizetésére szánják.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
szóljon hozzá!