Újratervezés? A kiadások lefaragásán dolgozik a kormány
Fotó: 123RF
A szociálliberális kormány vehemensen tagadja, hogy a költségvetés kiigazításakor le akarna faragni a bérekkel és nyugdíjakkal járó kiadásokból. Az ellenzék és a sajtó kételkedik ennek valóságtartalmában.
2019. június 13., 08:012019. június 13., 08:01
2019. június 13., 08:022019. június 13., 08:02
Közalkalmazottak apokalipszisáról cikkezik a bukaresti sajtó, miután Vlad Alexandrescu, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szenátora egy olyan dokumentumot hozott nyilvánosságra, amelyet Eugen Teodorovici pénzügyminiszter elküldött az ország valamennyi közintézményéhez, és amelyben arra kérte azokat, hogy készüljenek létszámcsökkentésre. Egyes cikkek szerint
Szólnak cikkek arról is, hogy a lefaragásokra a kormány az Európai Bizottságnak tett ígéretet. A brüsszeli testület honlapján közzétett, 2019–2022-es konvergenciaprogram szerint a kormány már tavaly októberben megpróbált megoldásokat találni a minisztériumok kiadásainak csökkentésére, a közigazgatási rendszer kiadásainak elemzése pedig márciustól máig tart. A hivatalos dokumentum szerint negyven lehetséges megoldást azonosítottak a rendszer hatékonyabbá tételére. Szerepel köztük az átszervezés/decentralizáció, az állami kiadások csökkentése, a külföldi utakkal, gépkocsiparkkal járó kiadások lefaragása, a papíralapú dokumentumokról való lemondás, a bevételek növelése, valamint a rendelkezésre álló európai uniós alapok lehívására irányuló tevékenységek megerősítése. Az elemzés lezárásának határideje július 19., ezt követően a felmerülő megoldási lehetőségeket törvénybe kell foglalni, a kiadások visszaszorítására azonosított lehetőségeket pedig az idei első költségvetés-kiigazításkor gyakorlatba kell ültetni – írja az Adevărul.ro hírportál.
A kormány „semmi esetre sem” fogja csökkenteni a béreket a közszférában – szögezte le a nyilvános térben megjelentekre reagálva Viorica Dăncilă miniszterelnök, hangsúlyozva egyúttal, hogy
„Egyáltalán nem merült fel, hogy csökkentsük a béreket. Tudomásom szerint a fizetések csökkentése és a megszorító intézkedések a Nemzeti Liberális Párt (PNL) jellemzői, mely alakulat képviselői egyébként nyilvánosan is beszéltek erről. Ellenkezőleg, szeptember 1-jétől emeljük a nyugdíjpont értékét és a minimális juttatás összegét” – fogalmazott a miniszterelnök.
Év végéig befektetésekre, valamint a közalkalmazotti fizetésekre és a nyugdíjakra is van elegendő pénz az államkasszában – nyilatkozta hasonlóképpen Eugen Teodorovici pénzügyminiszter, amikor arról a körlevélről faggatták az újságírók, amelyet a hitelutalványozóknak küldött a költségek csökkentéséről. A miniszter azt mondta, a hitelutalványozóknak elemzést kell készíteniük, és amennyiben módjukban áll csökkenteni a költségeiket, ennek megfelelően kell eljárniuk.
„Minden ember, minden család megpróbálja logikusan megtervezni a kiadásait. Ha a pénzfelhasználás hatékonyabbá tehető, ezt akkor is meg kell tenni, ha van pénz. Mit tett a pénzügyminisztérium? Közölte, hogy adottak év végéig bizonyos értékhatárok, mindegyik minisztérium, ügynökség, közhatóság el kell hogy végezzen egy elemzést, és ha vannak ilyen pluszköltségei, végezze el a megfelelő korrekciókat. Ennyi” – hangsúlyozta Teodorovici.
Arra a kérdésre, hogy kell-e elbocsátásokra számítani, a pénzügyminiszter így válaszolt: „nem lesz ilyesmi”.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!