Fotó: A szerző felvétele
2010. május 14., 10:122010. május 14., 10:12
A Bihar megyei honatya saját aláírásával ellátott levelet nyújtott át a napokban Traian Băsescu államfőnek, amely nyolc pontba szedve tartalmazza az RMDSZ-nek a gazdasági-pénzügyi válságból való mihamarabbi kilábalás érdekében tett javaslatait.
Lakatos elképzelése szerint a KKV-k és a magánvállalkozók olyan hiteleket vehetnének fel legtöbb 150 ezer lej értékben, amelyre egy külön erre a célra létrehozott alap vállal 80 százalékos garanciát. A vállalkozók egy bankkártya segítségével az ország bármelyik pontján hozzányúlhatnának a pénzükhöz. A kormányprogramhoz bármilyen kereskedelmi bank csatlakozhatna.
Az RMDSZ javaslatai között van az is, hogy június hatodikától a kormány törölje el a minimáladót, és vezessen be átalányadót bizonyos területeken, például a szolgáltatóiparban. Lakatos azt mondja, ezt az állanelnök március végére megígérte, de még nem tette meg. A szövetség úgy tartja, elsődleges fontosságú, hogy június végére minden befejezett és átvett, kormányprogramból finanszírozást váró munkálatot kifizessen az állam, hogy elkerülhesse a láncadósságokat – így a vállalkozóknak is legyen miből kifizetniük az adóikat.
A levélben az áll, hogy erre a célra még hitelt is érdemes lenne felvenni, akár úgy is, ha ezzel a költségvetés túllépi a 2010-re tervezett deficitet. A levél a közbeszerzési előírások megváltoztatását is szorgalmazza, például úgy, hogy a szerződéseket úgy is lehetséges legyen megkötni, ha valamelyik pályázó óvott, ha az illetékes ítélőtábla még nem bírálta el az óvást, az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács már zöld utat adott a megegyezésnek.
Lakatos szerint ennek még akkor is nagy lenne a haszna, ha egy esetleges negatív igazságügyi döntés után bizonyos károkat meg kellene téríteni. Az államfőtől május 30-áig vár választ a szövetség. A képviselő azt mondja, bár normális esetben bizalmatlansági indítványt nem támogathat egy kormányon lévő párt, ha a javaslatokat nem veszik figyelembe, bármi megeshet.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.