2011. december 07., 08:342011. december 07., 08:34
A világ legnagyobb hitelminősítője az amerikai tőzsdezárások után, hétfőn késő este Londonban közölte: véleménye szerint „a rendszerszintű stressz” az elmúlt hetekben olyan mértékűvé erősödött az euróövezetben, ami már a valutaunió egészének adósmegítélésére lefelé ható nyomást gyakorol. A Standard & Poor’s közölte azt is, hogy a felülvizsgálatot a csütörtökre és péntekre tervezett EU-csúcsértekezlet után „a lehető leggyorsabban” befejezi. A hitelminősítő szerint – ha a cég illetékes országbesorolási részlegei úgy döntenek, hogy ez indokolt – Németország, Belgium, Hollandia, Ausztria, Finnország és Luxemburg osztályzatai legfeljebb egy fokozattal, a többi eurótagállam államadós-besorolásai legfeljebb két fokozattal romolhatnak. Ha ez bekövetkezik, a valutaunióban nem maradna egyetlen AAA adósosztályzatú tagállam sem. A Standard & Poor’s a nyáron a világ legnagyobb gazdaságát, az Egyesült Államokat is megfosztotta az elit besorolástól.
Hétfő este a hitelminősítő egyébként Görögországra azért nem jelentett be negatív felülvizsgálatot, mert a görög CC besorolás egyébként is a rövidesen bekövetkező törlesztésképtelenné válás „viszonylag magas kockázatát jelzi”.
A Standard & Poor’s egyébként az euróövezeti stressztényezők között említette még a valutaunió kiterjedt térségeiben felhalmozódott magas állami és háztartási adósságtömeget, és azt, hogy a cég véleménye szerint növekszik annak a kockázata, hogy az euróövezet egésze recesszióba süllyed 2012-ben. Az S&P közölte: jelenleg Spanyolországban, Portugáliában és Görögországban várja a GDP-érték jövő évi visszaesését, de most már 40 százalékos esélyt ad arra is, hogy az egész valutaunióban csökken a gazdasági teljesítmény 2012-ben. Mint arról korábban beszámoltunk, más nagy londoni házak már jó ideje gyakorlatilag biztosra veszik a jövő évi euróövezeti recessziót.
Az euróövezet pénzügyi stabilitását szolgáló mentőrendszer (EFSF) AAA hosszú távú osztályzatát is negatív kihatású felülvizsgálat alá vette eközben tegnap a Standard & Poor’s. Mint közölték, az EFSF AAA besorolásának alapja az S&P által ugyancsak AAA adósosztályzattal ellátott tagállamok részéről várható „feltétlen, visszavonhatatlan és időbeni” garanciavállalás, valamint az EFSF likviditási tartalékát alkotó, szintén AAA besorolású értékpapír-állomány. A Standard & Poor’s szerint a negatív kihatású felülvizsgálat azt jelenti, hogy „legalább egy a kettőhöz” a valószínűsége az érintett besorolások rövid időn belüli leminősítésének. A hitelminősítő közölte azt is, hogyha az EFSF-re garanciákat nyújtó, AAA osztályzatú eurótagállamok közül „egynek vagy többnek” a besorolását rontaná, akkor a stabilitási mechanizmus osztályzatát a jelenlegi AAA-ról legalacsonyabbra visszasorolt valutauniós tagország új minősítésének szintjére csökkentené.
Franciaország és Németország minden „szükséges intézkedést megtesz az eurózóna stabilitásának érdekében – közölte a két ország vezetése hétfőn este, az S&P bejelentése után a francia elnöki hivatal által Párizsban kiadott közös közleményében. „Franciaország és Németország tudomásul vette, hogy a Standard & Poor’s kilátásba helyezte az eurózóna több tagállama adósosztályzatának felülvizsgálatát. Franciaország és Németország megerősíti, hogy a ma közösen megfogalmazott javaslatok lehetővé teszik az eurózóna kormányzásának megszilárdítását annak érdekében, hogy helyreálljon a stabilitás, a versenyképesség és a növekedés” – olvasható a párizsi kommünikében.
Mint bezsámoltunk, Nicolas Sarkozy francia elnök és Angela Merkel német kancellár a korábban Párizsban tartott közös sajtótájékoztatójukon bejelentette, teljes köztük az egyetértés az Európai Unió alapszerződése módosításának kérdésében. Hétfő esti közleményükben Párizs és Berlin azt is leszögezte, hogy „teljesen szolidárisak, és megerősítik azon szándékukat, hogy minden szükséges intézkedést megtesznek, partnereikkel és az európai intézményekkel együtt az eurózóna stabilitásának érdekében”.
Megerősítette Kína magasan elsőrendű befektetői államadós-osztályzatait tegnap a Standard & Poor’s, méltatva a kínai gazdaság „kivételes” növekedési kilátásait. A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja közölte, hogy a megerősítés a hosszú futamidejű kínai szuverén adósságok AA mínusz, illetve a rövid lejáratú kötelezettségek A-1 plusz besorolásaira vonatkozik; az osztályzatok kilátása stabil. A hoszszú távú kínai adósbesorolás mindössze három fokozatnyira van a lehetséges legjobb, AAA minősítéstől. A kínai államadós-osztályzat megerősítéshez fűzött elemzésében a Standard & Poor’s kiemelte a kínai gazdaság „kivételes” növekedési kilátásait, erőteljes külső befektetési pozícióját, valamint a mérsékelt államadósság-rátát. Ezek a tényezők a cég szerint a kínai kormány hitelképességének legfőbb alátámasztó tényezői. A Standard & Poor’s szerint ezek az erősségek ellensúlyozzák azokat a gyengeségeket, amelyek a gazdaság „alacsony-közepes” jövedelmi szintjéből és a „korlátozott információáramlásból” erednek, valamint abból, hogy a kormány továbbra is “közvetlen adminisztratív eszközökre” van ráutalva a makrogazdasági irányításban. |
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.