Csődeljárást kezdeményezett a Carpatica Asig biztosítótársaság ellen szerdán az összevont román pénzügyi felügyelet (ASF), és megvonta a társaság működési engedélyét.
2016. július 27., 19:402016. július 27., 19:40
2016. július 27., 20:372016. július 27., 20:37
Ezzel már a harmadik román biztosítótársaság kerül csődeljárás alá az Astra és a Forte után. Az Ilie Carabulea üzletember által ellenőrzött – a nagyszebeni Atlassib többségi tulajdonában lévő – Carpatica tavaly 200 millió lejes veszteséget könyvelt el. Az MTI tájékoztatása szerint az ötszáz alkalmazottat foglalkoztató cégnek alig 5,1 millió eurónyi tőkéje maradt, miközben évi 130 millió euró értékben kötött biztosításokat. Az ASF 100 millió eurós feltőkésítést követelt a részvényesektől, mivel azonban erre nem került sor, bevonta a működési engedélyt.
A biztosító elleni csődeljárást a bíróságnak kell jóváhagynia. A Carpatica ügyfeleit az állami garanciaalapból kárpótolják a hazai törvények által megszabott legfeljebb 100 ezer eurós mértékben. Becslések szerint a garanciaalapnak 650 millió lejbe kerül majd a Carpatica csődje. A Profit.ro gazdasági portál szerint a Carpatica csődje sokkal kisebb hullámokat vet, mint az Astráé: a Carpatica portfóliójának 90 százalékát a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb) teszik ki, és a cégnél jelenleg mintegy 26 ezer kárigény vár rendezésre átlagosan 1500 eurós értében. Az Astrának viszont több mint 57 ezer károsultja volt, és a kgfb mellett a légi és tengeri biztosítások piacán is tevékenykedett.
Romániában az Astra csődje miatt az utóbbi évben már így is több mint ötven százalékkal drágultak a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások, a Carpatica-csőd további áremeléseket vetít előre. A kgfb drágulása miatt a fuvarozók több alkalommal forgalomlassítással, útlezárásokkal tiltakoztak.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!