Új lehetőség. Évi 600 lejjel belepótolna a román kormány a kiskorúak életkezdésébe
Fotó: Barabás Ákos
Életkezdési támogatás bevezetését tervezi a román kormány: egy sürgősségi kormányrendelet-tervezet értelmében évi 600 lejes állami támogatást és 3 százalékos kamatot nyújtanának azoknak a kiskorúaknak, akiknek a szülei évente legalább 1200 lejt félretesznek a junior egyéni megtakarítási számlán.
2018. október 24., 10:022018. október 24., 10:02
A 2019-es évtől kezdődően évi 600 lejes állami támogatást kaphatnak a kiskorúak egy, a szociálliberális kormány által kidolgozott sürgősségi kormányrendelet-tervezet értelmében. A gROwth – junior egyéni megtakarítási számla elnevezésű kormányprogramról kedden számolt be a Mediafax hírügynökség. Mint rámutattak, a jogszabálytervezet értelmében
A sürgősségi kormányrendelet-tervezet ugyanakkor azt is előírja, hogy valamennyi kiskorúnak egyetlen ilyen juniorszámlához van joga, a számlára pedig a kiskorú törvényes képviselője vagy bárki más lejben helyezhet el különböző pénzösszegeket.
„2019-től kezdődően a számlák tulajdonosai évi 600 lejes állami segélyben részesülnek 18 éves koruk betöltéséig azzal a feltétellel, hogy az illető számlán elhelyezett pénzösszegnek adott évben legalább 1200 lejnek kell lennie. Abban az esetben, ha minden naptári év végén a befizetett összeg kevesebb, mint a minimális 1200 lej, úgy a számla tulajdonosa nem kapja meg az állami támogatást, de a számla egyenlegéért jár a kamat” – szerepel a rendelet tervezetében, ami szerint a kamat évi 3 százalékos, és az állami támogatással egyetemben adómentes.
A jogszabályjavaslat egyúttal azonban azt is előírja, hogy az egy év leforgása alatt letétbe helyezett összeg nem haladhatja meg az előző év utolsó napján érvényes árfolyamon számolva a 100 ezer eurót.
Kivételt olyan egészségügyi kiadások képezhetnek, amelynek során a kiskorút halálos betegség esetén kezelésnek vetik alá, illetve a kiskorú elhalálozása esetén is hozzá lehet jutni a letétbe helyezett összegekhez. Tizennyolc évesen a számla tulajdonosa vagy törvényes képviselője teljes egészében lehívhatja az összeget a számláról.
A számlán levő összegek addig nem képezhetik kényszervégrehajtás, sem más tranzakció tárgyát, nem lehet azokat másnak átadni vagy zálogba helyezni; ha valaki hasonlóval próbálkozna, a műveletet semmissé nyilvánítják. A junior megtakarítási számlán a tervezet értelmében 2018 decemberétől lehetne pénzösszegeket elhelyezni.
A román és magyar állampolgársággal rendelkező kiskorúak számára tehát újabb lehetőség kínálkozik a megtakarításra, miután idén januártól a magyar kormány elindította a határon túl élő családokat segítő Köldökzsinór programot, ami a Magyarországon babakötvényprogramként emlegetett támogatáspolitika újragondolt verziója. Amint arról korábban írtunk, a január 1-jén elindított program egyik eleme a 64 125 forintos egyszeri anyasági támogatás, a másik pedig a babakötvény, amelynek elindításához az állam 42 500 forintot biztosít, később pedig évenként kamattámogatást.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
szóljon hozzá!