2011. szeptember 12., 09:252011. szeptember 12., 09:25
A kis- és középvállalatok Mihai Kogălniceanu-programjának elindítása alkalmából a kormányfő rámutatott, Románia kilábalása a gazdasági válságból a befektetések támogatásától és az állam kiadásainak csökkentésétől függ. „Létezik egy külső tényező is, márpedig Európából meg a nagyvilágból nem érkeznek jó hírek a gazdasági válságból való kilábalást illetően” – mondta Boc, hangsúlyozva, Románia tartja az idei évre előirányzott 1,5 százalékos gazdasági növekedési ütemet. Hasonló szellemben beszélt Traian Băsescu is, aki egy Mangalián zajlott szabadegyetemen közölte: azok az országok, amelyekben úgy tűnt, hogy újraindult a gazdasági növekedés, megtorpantak a fejlődés és a munkahelyteremtés vonatkozásában. „Éppen ezért a román kormányt továbbra is az óvatosság jellemzi majd. Tudjuk, mit kell tennünk, ha az európai gazdasági környezet tovább romlik. Felkészültünk, és imádkozunk Istenhez, Németországhoz, Franciaországhoz, Spanyolországhoz, amelyek legfőbb exportpiacaink, hátha meg tudnak őrizni egy elfogadható növekedési szintet” – fogalmazott az államfő.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.