Mozga Gábor: a MOL közép- és hosszú távon tovább kívánja erősíteni piaci jelenlétét és szorosabbra fűzni kapcsolatait a helyi üzleti környezettel
Fotó: Mol Románia
Az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktus egybeesik a globális energiaátmeneti folyamattal, ezért a vállalatoknak jelentős erőfeszítéseket kell tenniük, hogy alkalmazkodjanak a jelenlegi gazdasági és politikai valósághoz – fogalmazott a Krónikának adott interjúban Mozga Gábor, a Mol Románia nemrég kinevezett ügyvezető igazgatója, aki szerint már lejárt a kiszámíthatóság időszaka. Romániai tapasztalatairól, terveiről, az energiapiacról beszélgettünk.
2024. március 20., 19:032024. március 20., 19:03
– Lengyelországból érkezett az év első napjaiban a Mol Románia élére. Melyek az első tapasztalatok? Járt már korábban Erdélyben?
– Mol-csoportos szerepkörökben korábban már dolgoztam Romániában, szervezeti egység működéséért feleltem, valamint fejlesztési projektekben vettem részt, amelyek révén többször is lehetőségem volt beutazni az országot. Eddig azonban nem éltem itt, így ezzel az új szakmai lehetőséggel alkalmam lesz a helyiek szemszögéből is megtapasztalni az itteni életmódot és még többet megismerni a helyi kultúrából és szokásokból. Például a közelmúltban hallottam először egy szép román szokásról, amivel a tavasz érkezését ünneplik: a hölgyeknek márciuskát ajándékoznak – ez is példa arra, hogy könnyebb a helyi specifikus szokásokat megismerni, ha az ember az országban él. Ezen kívül
Amióta ideköltöztem, nem volt ugyan alkalmam kirándulni, üzleti okokból viszont sokat utaztam az országban. Az elmúlt hetek során meglátogattam az aradi és a kolozsvári irodáinkat, valamint a gyurgyevói és a mezőtelegdi üzemanyagraktárainkat, és elmondhatom, hogy nagyon büszke vagyok a lehetőségre, hogy rendkívül elkötelezett, elhivatott csapattal dolgozhatok együtt, amely kiemelkedő szakértelemmel áll hozzá közös küldetésünkhöz.
Mozga Gábort nevezték ki a Mol Románia új ügyvezető igazgatójának 2024. január 1-től – tájékoztatott hétfőn a vállalat. A Krónikához eljuttatott közlemény szerint Ene Camelia karrierjét 17 év után a MOL-on kívül folytatja.
– Milyen tervekkel, célokkal érkezett a Mol Romániához?
– A Mol leányvállalata több mint 29 éve erős kapcsolatokkal rendelkező, stabil és megbízható partner Romániában. Helyi sikerünk az ügyfelek és a vállalati ügyfelek igényeinek kielégítésére irányuló figyelmünkben gyökerezik. Töltőállomásainkat úgy alakítottuk ki, hogy szolgáltatások változatos skálájának bevezetésével igazodjunk az elvárásokhoz. Az innováció és a minőség iránti elkötelezettségünk tükröződik prémium üzemanyagainkban, emellett – tágabb kontextusban – a Mol-csoport számára kiemelt fontosságú a régió energiaellátásának biztosítása.
Nemrég frissítettük zöld átalakulási stratégiánkat, melynek célja ugyanaz, amelyet a 2010-es években, az első változat közzétételekor is kitűztünk – elsőként a regionális energiavállalatok között –, nevezetesen, hogy 2050-re elérjük a nettó zérós klímacélt, és lépésről lépésre fenntarthatóbbá alakítsuk működésünket. Ennek érdekében a vállalatcsoport tovább erősíti a hagyományos üzleteit és 2030-ig több mint 4 milliárd dollárt költünk zöld beruházásokra. A fogyasztói szolgáltatások üzletágban növelni fogjuk a prémium üzemanyagok értékesítését, és befektetünk a jövő e-mobilitási megoldásaiba.
A román piac tekintetében is hosszú távú a fejlesztési stratégiánk, és évről évre haladunk céljaink elérése felé. Ehhez kapcsolódik az a programunk is, amelyet 2022 végén, az új töltőállomások átadásának befejezése után indítottunk el, amely keretében
A program első szakaszában összesen több mint 500 MW zöld energia előállítását célozzuk évente, a következő években pedig szeretnénk ezt a projektet a hálózatunk minél több töltőállomására kiterjeszteni.
Az én feladatom annak biztosítása, hogy minden erőforrás rendelkezésre és készen álljon a növekedési projektjeink támogatása érdekében, amelyek a klienseink és a vállalati ügyfeleink érdekeit szolgálják. Ebben az összefüggésben a technológia kulcsszerepet játszik, ahogy a termékeink és szolgáltatásaink fejlesztése is – ennek értelmében például az elmúlt hetekben lezártuk egy új kiskereskedelmi működési platform bevezetését hálózat-szinten. Ugyanakkor gondoskodni fogok arról, hogy kulcsfontosságú és közösségközpontú kezdeményezéseink folytatódjanak, és hogy a Mol Románia továbbra is fontos szerepet játsszon az ország gazdaságában.
Fotó: Facebook/MOL Romania
Elkötelezettek maradunk azon kezdeményezéseink mellett, amelyekkel hozzájárulunk a fenntartható közösségi növekedéshez. Az évek során öt hagyományos társadalmi felelősségvállalási programot hoztunk létre, amelyek olyan területekre összpontosítanak, mint a környezetvédelem, az oktatás (a mentorokat jutalmazó és a fiatal tehetségeket támogató programok), a sport és az egészségügy. Az egyik legrégebb óta működő kezdeményezésünk a Zöldövezet, amelyet idén 18. alkalommal hirdettünk meg, és célja, hogy közelebb hozza a közösségeket a környezethez, valamint hogy a fiatalok körében felhívja a figyelmet a környezetvédelem fontosságára. Néhány éve a program keretében permakultúrás kezdeményezéseket is támogatunk, olyan projekteket, amelyek a helyi közösségek bevonásával jelentős mértékben hozzájárulnak a fenntartható mezőgazdaság fejlesztéséhez a városokban.
Továbbá folyamatban van a Te vezetsz! A családnak elsőbbsége van elnevezésű közlekedésbiztonsági kampányunk, amelyet az aggasztó romániai baleseti statisztikák javítása érdekében indítottunk el. Az E.D.I.T. Egyesülettel és a román rendőrséggel együttműködve közlekedésbiztonsági órákat szerveztünk a középiskolákban, hogy felhívjuk a figyelmet a felelős közlekedési magatartásra és a biztonsági intézkedésekre. Az órákon több mint 3000 fiatal vett részt.
– A kinevezéséről szóló közleményben úgy nyilatkozott, az elkövetkező időszak mérföldkövet jelent a Mol Románia növekedési útján. Mit jelent ez egész pontosan?
– Igen, amint említettem, úgy gondoljuk, hogy sok lehetőség áll előttünk, azon dolgozunk, hogy optimalizáljuk tevékenységünket és biztosítsuk a növekedési projektjeinkhez szükséges erőforrásokat. Éppen most léptük át az egyik első mérföldkövet, véglegesítettük egy új kiskereskedelmi modell bevezetését, amely egy korszerű ERP-rendszerre (Enterprise Resource Planning, vagyis vállalati erőforrás-tervezés – szerk. megj.) támaszkodik. Így egy új működési platformot hoztunk létre, amely lehetővé teszi számunkra, hogy hatékonyabban működjünk együtt partnereinkkel, akik a töltőállomásainkat üzemeltetik, és akik kulcsszerepet játszanak infrastruktúránk szempontjából.
A vállalatvezetők a Mol-csoport üzemanyagkártyákat nagyon hasznosnak találják a költségek hatékony kezelésében és az üzemanyagköltségek követésében. A Mol-töltőállomások kiterjedt, Romániát és Európát átfogó hálózatához való hozzáférés révén ezek a kártyák kényelmet és hozzáférhetőséget biztosítanak. A fejlett jelentés-funkciók lehetővé teszik a vezetők számára az üzemanyag-kiadások valós idejű elemzését, megkönnyítve ezzel a stratégiai döntéshozatalt és a működés optimalizálását a vállalkozásukban. Emellett 2023 végén bevezettük a Mol Mastert, egy magasabb minőségű üzemanyagot, amelyet kifejezetten nagykereskedelmi partnereink számára hoztunk létre. Az új üzemanyagot úgy alakítottuk ki, hogy megfeleljen az olyan ágazatokban működő vállalkozások igényeinek, mint a mezőgazdaság, az építőipar és a szállítás.
Másrészt nagy figyelmet fordítunk az LPG szegmens növelésére, számos lehetőséget vizsgálunk ezen a területen. Ugyanakkor a másik prioritásunk, hogy folytassuk az üzemanyagtelepeink folyamatos korszerűsítésére irányuló erőfeszítéseinket – amelyek most már a legmodernebb technológiával működnek. Elkötelezett vagyok tehát amellett, hogy intézkedéseink révén még jobb élményt nyújtsunk nagykereskedelmi partnereinknek és a töltőállomásainkon vásárló ügyfeleink számára is.
Fotó: Mol Románia
– Melyek a hosszú távú célkitűzések?
– A Mol vásárlóközpontú vállalat, és kiváló csapatunkkal sikertörténetet írtunk a helyi piacon, méltó helyünk van a szegmens vezető szereplői között. Közép- és hosszú távon azt tervezzük, hogy tovább erősítjük piaci jelenlétünket és szorosabbra fűzzük kapcsolatainkat a helyi üzleti környezettel. Eltökélt szándékunk a digitalizált világunk előnyeinek teljes körű kiaknázása, és mivel a fejlődés ezen új korszakában irányíthatom a vállalatot, így mindenképpen a technológiai fejlődés felkarolásának támogatója leszek. Romániában 238 töltőállomásból álló erős hálózattal rendelkezünk, a 2022-ben átadott töltőállomásaink pedig megtestesítik azt az elképzelésünket, hogy 2030-ra fogyasztási cikkek digitalizált kiskereskedőjévé váljunk, miközben átfogó mobilitási szolgáltatásokat nyújtunk.
Célom továbbá az üzleti környezettel való együttműködésünk erősítése azáltal, hogy szorosabb kapcsolatokat ápolunk a legfontosabb üzleti szövetségekkel, például az AmCham, a FIC, a HORA vagy az RMÜE szervezetekkel. Úgy vélem, hogy aktív együttműködéssel még inkább hozzá tudunk járulni a helyi fejlődéshez. Természetesen e célok elérésében a csapatomra támaszkodom, hiszem, hogy a fejlődés középpontjában az emberek állnak, és ha rendelkezésükre áll a sikerhez minden szükséges eszköz, akkor nagy dolgokat fogunk elérni.
– Eléggé fluktuál az év eleje óta az üzemanyagok ára. A jelenlegi várakozások szerint hogyan alakul az év folyamán a kőolaj nemzetközi piaci ára? Milyen nyomások nehezednek az energiapiacra? Milyen kihívásokkal kell a piacnak szembenéznie?
E kihívások ellenére fenntartom optimista álláspontomat, és bizalmat merítek a régió energiaellátásának biztosítása terén elért eredményeinkből. Ezzel párhuzamosan figyelemmel kísérjük a romániai autópiac alakulását, figyelembe véve a növekedési arányokat vagy az elektromos járművekre való átállás ütemét. Az ágazat fejlődését jelentősen befolyásolja a fogyasztói kereslet. Pozitív szemszögből tekintve úgy vélem, hogy a legjobb eredményeink a jövőben várnak ránk.
– Milyen üzemanyagárakra számíthatnak ilyen nemzetközi piaci körülmények között a romániai fogyasztók a helyi töltőállomásoknál?
– Mint említettem, az árak több olyan tényező metszéspontjában alakulnak ki, amelyek nem teljesen előre láthatók. Biztosíthatom azonban, hogy a Mol Románia minden tőle telhetőt megtesz annak érdekében, hogy hozzájáruljon az energiaellátás biztosításához, és ügyfelei számára az általunk kínált üzemanyagok és szolgáltatások minőségének megfelelő, korrekt árakat biztosítson.
– Közben az Európai Unió is sürgeti az elektromos autókra való átállást. Hogyan készül erre a Mol Románia?
– Célunk nem csupán az, hogy alkalmazkodjunk ehhez az energiaforradalomhoz, hanem az is, hogy innovatív megoldásokkal aktívan előmozdítsuk azt. Jelenleg Romániában erős töltőinfrastruktúrával felszerelt hálózattal rendelkezünk: 41 kúton telepítettünk töltőpontokat, amelyek jelenleg 96 elektromos jármű egyidejű kiszolgálására képesek. Emellett kifejlesztettünk egy egyedi alkalmazást, a Mol Plugee-t, amely innovatív fizetési módot biztosít, figyelembe véve a jármű elektromos energia elnyelő képességét.
Archív felvétel
Fotó: Rostás Szabolcs
– Az elmúlt pár év egyik főszereplője volt az energiapiac, az orosz–ukrán háború pedig felgyorsította az orosz gáztól való függetlenedési törekvéseket. Milyen előrelépésekre számíthatunk Ön szerint idén?
a Mol pedig elkötelezett amellett, hogy továbbra is a lehető legnagyobb szakértelemmel forduljon a kihívások felé, hiszen kitartunk fenntartható fejlődési céljaink mellett és küldetésünknek tekintjük, hogy hozzájáruljunk a térség energiaellátásának biztosításához.
– Földgáz-kitermelés terén vannak jelenleg tervei a Molnak Romániában?
– Folyamatosan elemezzük a piaci lehetőségeket, a következő időszakban viszont az alaptevékenységünkre, illetve a nem-üzemanyag típusú termékekből (Mol Shop) származó bevételek arányának növelésére koncentrálunk. Ahogy már korábban is említettem, a Mol Románia növekedési szakaszon megy keresztül, minden erőforrásunkat ennek a rendelkezésére bocsátjuk. E tekintetben kiemelt figyelemmel kísérjük ügyfeleink és vállalati ügyfeleink igényeit, akik magas színvonalú termékeink és szolgáltatásaink mellett új hűségprogramunknak köszönhetően hamarosan további előnyökben részesülnek. Eközben kiemelten kezeljük vállalati ügyfélkörünk bővítését, így az elkövetkező időszakban erre is fókuszálunk.
Románia tengerjáró hajók fogadására is alkalmas dunai kikötőt akar vásárolni a moldovai Giurgiuleștiben, az erről szóló memorandumot szerdai ülésén fogadta el a bukaresti kormány.
A GDP 4,02 százalékra, 71,04 milliárd lejre nőtt a héthavi költségvetési deficit Romániában – közölte kedden a bukaresti pénzügyminisztérium.
Nem kell tartani a gabonapiac összeomlásától, inkább a növekvő kereslet és a gyors éghajlatváltozás miatt a mezőgazdaságra nehezedő nyomás határozza meg a kenyérgabona árának alakulását, ez emelkedő tendenciát mutat – áll az Agritel cég elemzésében.
„Korrekt” intézkedés a nyugdíjak adómentességi küszöbének megemelése 3000 lejre Marcel Ciolacu kormányfő szerint, aki kedden bejelentette: a várhatóan októbertől hatályos intézkedésről sürgősségi rendelettel fog elfogadni a kabinet.
Májusban 52,6 százalékra nőtt Románia GDP-arányos államadóssága – közölte a bukaresti pénzügyminisztérium.
Több megyében is leállították a nyugdíj-újraszámítási végzések kézbesítését, mert azok tévesek lehetnek: a legtöbb eset Fehér megyében történt, de más megyékben is több tucat vagy több száz határozat kézbesítését állították le a megyei nyugdíjpénztárak&
Marcel Ciolacu miniszterelnök hétfőn bejelentette, hogy a kormány nem fontolgatja az adóemelést, és folytatja az országos adóhatóság (ANAF) digitalizálását, a költségvetési bevételek növelését és a közkiadások reformját.
Az áfa mértéke nem emelkedni, és ha a pénzügyminisztériumban jobban végzik a dolgukat, ami a az adóbeszedést illeti, akkor az adók és illetékek sem fognak emelkedni Romániában – vélekedik Ștefan Radu Oprea gazdasági miniszter.
Marcel Ciolacu kormányfő felkérte Marcel Boloș pénzügyminisztert, készítsen egy szimulációt, hogy pontosan lássák, hányan lesznek kénytelenek adót fizetni a nyugdíjak újraszámítás után amiatt, hogy havi juttatásuk meghaladja a 2000 lejt.
Számos erdélyi település, idegenforgalmi célpont húzhat hasznot a klímaváltozás elleni harcból, ugyanis a bukaresti hatóságok a globális felmelegedés veszélyei ismeretében módosítani kívánják az országos turizmusfejlesztési kerettervet.
szóljon hozzá!