2010. április 29., 14:302010. április 29., 14:30
A tavaly márciusban kötött hitelmegállapodás értelmében az IMF legfeljebb 8,25 milliárd lej államháztartási hiányt engedélyezett az első negyedév végéig Romániának. A konszolidált költségvetés bevétele elérte a 37,5 milliárd lejt (9,1 milliárd eurót), ami a tavalyi év hasonló időszakához képest 1,4 százalékos csökkenést jelent. Nominálisan 8,9 százalékkal nőttek a társasági adóból származó bevételek, az áfából azonban 1 milliárd lejjel (mintegy 250 millió euróval) kevesebb folyt be mint a tavalyi év azonos időszakában.
Jelentősen csökkentek a személyi jövedelemadóból származó bevételek, hiszen ennek értéke 9,5 százalékkal kevesebb, mint tavaly volt, a társadalombiztosítási bevétel pedig 5,2 százalékkal marad a tavalyi értéktől.
A közalkalmazottak bérére fordított költségek 8,7 százalékkal csökkentek a tavalyi első negyedévhez képest annak köszönhetően, hogy a kormány négy nap fizetetlen kényszerszabadságra küldte a közszférában dolgozókat.
Romániának az idei évre az IMF-fel egyeztetett államháztartási hiánya legfeljebb a bruttó hazai termék (GDP) 5,9 százalékát érheti el. Románia mintegy 20 milliárd euró értékű többoldalú nemzetközi hitelmegállapodást tavaly márciusban kötött az IMF szervezésében.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.