A legnagyobb romániai fűszergyártókat felvonultató top 10-es listára felkerült vállalkozások fele Erdélyben tevékenykedik, köztük az iparág piacvezetője is.
2024. február 24., 21:102024. február 24., 21:10
A tíz legnagyobb romániai fűszergyártót a 2022-es üzleti adatok alapján rangsorolták. A Transilvaniabusiness.ro portál beszámolójából kiderül, a top 10 alkotói együttvéve csaknem 732 millió lejes üzleti forgalmat bonyolítottak le és 36,5 millió lejes nyereséget könyvelhettek el 2022-ben (a tavalyi adatok még nem állnak rendelkezésre). Mivel az említett vállalkozások 1027 alkalmazottat foglalkoztatnak, elmondható, hogy utóbbiak fejenként több mint 35 ezer lejes profitot termeltek.
A Supremia Grup néven 2000-ben – akkor még román tőkéből alapított, immár nemzetközi – cég nemcsak az ország, hanem Kelet-Európa legnagyobb hasonló jellegű élelmiszeripari vállalkozása: a csaknem 250 embert foglalkoztató cég termékei két kontinensen vannak jelen, a nyersanyagot 41 országból szerzik be. A Solina 2022-ben 197 694 998 lejes üzleti forgalmat és 4 475 552 lej nyereséget jegyzett.
A következő legnagyobb erdélyi topcéget a 10-es lista ötödik helyén találjuk (az Ilfov megyei Ion Moș, a Curtea de Argesen működő Fuchs és a bukaresti Kralex után). A brassói Sitemani Kft. – mely többek között a Casa Sibiană, Yoky, Mustardino márkaneveket birtokolja – 2022-ben 60 alkalmazottal rendelkezett, 38 441 770 lejes üzleti forgalmat bonyolított le és 1 178 138 lejes profitot termelt a Marius Teodor Sari tulajdonában lévő cég.
A pantelimoni Compania Indiilor Orientale Prod Kft. után a Szeben megyei Nagytalmácson üzemet működtető, amerikai–dán tulajdonban lévő FlavourStream Kft. következik: 33 munkással 27 609 231 lejes üzleti forgalmat bonyolítottak le, miközben profitjuk kimagasló, 5 063 179 lejes volt.
A Kolozs megyei Tőkepataka Em Salt Kft. nevű, román tulajdonban lévő cége csupán négy alkalmazottal valósított meg 27 534 948 lejes forgalmat és 3 000 451 lejes nettó nyereséget. A top 10-es lista utolsó helyén a bukaresti Aromatique Food áll. A Transilvaniabusiness.ro cikkében megjegyzik, ha a top 50-es listára tekintünk, azon 14, Erdélyben ténykedő gyártót találunk.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!