2011. július 11., 09:002011. július 11., 09:00
Ami valószínűleg be is fog következni, hiszen Borbély László környezetvédelmi miniszter immár többször is 20–30 százalékos illetékcsökkentésről beszélt.
A regisztrációs adót övező bizonytalanság így a használtautó-kereskedelmet sújtja a leginkább. Noha az árak hónapok óta stabilizálódtak, a piac takaréklángon ég. „Az autók olcsók, és van kínálat bőven. Mégis meghalt a piac, mert mindenki valamilyen pozitív változást vár. Az emberek teljesen elbizonytalanodtak, nem tudják, mit higgyenek: törlik, nem törlik, vagy legalább csökkentik az adót, vagy csak mese az egész” – mondja Szász István, aki Erdély egyik legnagyobb autópiacát vezeti Nagyernyében.
A Marosvásárhely közelében működő piacon jelenleg feleannyi autó cserélt gazdát, mint egy évvel korábban. Ha meg hozzátesszük, hogy 2010 sem számított túl jó évjáratnak, tiszta képet kapunk a jelenlegi helyzetről. „Ilyenkor még valami mozdul, mert esküvők és ballagások idénye van. De, ha öt évig egyetlen autót se hoznának be az országba, akkor is lenne bőven kocsi Romániában” – állítja a piac tulajdonosa.
Hasonlóan szomorúnak találja a helyzetet Borbély Sándor is. Az autókereskedő szerint nem is annyira a pénztelenség, sokkal inkább a kormány által táplált bizonytalanság fogta vissza a szabadpiacot. Mint mondja, jelenleg az olcsó autók népszerűek, amelyeknek azon túl, hogy keveset fogyasztanak, és aránylag kevés pénzbe kerül a biztosításuk, a regadójuk is alacsony. Végigsétálva a sorok között, mégis azt látjuk, hogy számos ezer és kétezer euró között kínált Opel Corsa, Volkswagen Polo, Renault Clio, Ford Ka, Fiat Uno és Punto hónapok óta a piacon porosodik.
„Már háromszor ütöttem le az árából, de 1200 euró alatt nem adhatom ezt a kis Ford Kát, hisz egy működésképtelen roncsért is megkapom szinte azt az összeget” – háborog az egyik eladó, amikor a tizenöt éves, aránylag mutatós állapotban lévő kisautó „utolsó áráról” érdeklődünk. Néhány sorral odébb egy, az alvilágban is jól ismert kupec próbál túladni a Németországból még a tavaly ősszel behozott két BMW terepjáróján. „Ezelőtt három évvel a piac kapujában vártak. Szombaton behoztam az autókat, vasárnap eladtam, hétfőn indultam a következő szállítmányért. Most meg itt ülök nyolc hónapja két kemény terepjáróval a nyakamon. Sokaknak kellene, egyeseknek pénzük is van, de várják, hogy a kormány csökkentse, vagy törölje el a regisztrációs adót” – háborog a fiatalember, majd megmutat egy régebbi árajánlatot, amelyből kiderül, hogy az ősz óta csaknem harminc százalékot engedett az árból, hat- illetve nyolcéves portékája mégsem kelendő.
Borbély Lászlót nem keseríti a használtautó-piac helyzete, ellenkezőleg. „Minekutána a minisztérium már több éve hatalmas pénzeket fizet a roncsprogramra, nem engedheti meg magának, hogy az országot ócska autókkal töltse fel. Románia nem lehet Európa gépkocsitemetője” – érvel a tárcavezető. Adatai szerint az utóbbi esztendőben külföldről behozott 230 ezer autó csaknem 43 százaléka nyolcévesnél régebbi volt.
A regisztrációs adó kapcsán Borbély elmondta, a készülő jogszabály hatályba lépését követően 20–30 százalékkal csökken az illeték, és a különbözetet azok a vásárlók is visszakapják, akik korábban szerezték be gépkocsiikat. „A törvény jogosságát és alkotmányosságát az európai uniós bizottság is és a román alkotmánybíróság is kimondta” – fejtette ki Borbély, hozzátéve, hogy szó sem lehet az adó teljes eltörléséről. Ugyanakkor arra is kitért, hogy a tárcának csupán az utóbbi félévet kell „korrigálnia”.
Felvetésünkre, hogy amennyiben az adó – ilyen vagy olyan formában való – bevasalása törvényes, a bíróságok mégis miért döntenek szinte minden esetben a visszaigénylők javára, Borbély László annyit mondott, hogy a romániai törvénykezés szuverén módon működik. A miniszter még azt reméli az adócsökkentéstől, hogy a vásárlók elállnak a perektől, és ezek száma jelentősen megcsappan.
Egyelőre azonban felfele ívelőben van a pereskedések száma, az utóbbi hónapokban jelentősen megugrott azok száma, akik jogi úton próbálják viszszaszerezni befizetett illetéküket az államtól. Dályai István marosvásárhelyi ügyvéd szerint a gépkocsi-tulajdonosokat a pereskedés hossza sem riasztja vissza. „A kereset beadása után a bíróság példátlan módon több mint féléves terminusokat tűz ki. Köztudott, hogy bármilyen más perben ez az idő legtöbb két-három hónap” – méltatlankodik a fiatal jogász, aki eddig Erdély különböző vidékein számos ügyfelének szerezte vissza a regisztrációs adóként elkért illeték összegét. Mint részletezte, a féléves terminus még nem is oly rossz, hisz régebben akár egy évet is kellett várni az első tárgyalásig. Ha még hozzátesszük azt a néhány hónapot, amivel az állami hatóságok fellebbezése „toldja” meg az eljárást, könnyen előfordulhat, hogy az autó eladása után kerül vissza a pénz a vásárlóhoz. „A fináncok ugyan élnek a fellebbezési jogukkal, de egyetlen jogtanácsos sem jelenik meg a tárgyaláson. Ők is tudják, hogy vesztett ügyük van” – mondja Dályai, aki a regisztrációs adó visszaszerzése területén eddig százszázalékos teljesítményt könyvelhet el. Az ügyvéd most is arra biztatja az állam által megkárosított vásárlókat, hogy bátran éljenek jogaikkal, és fogják perbe a zsebükbe nyúló hatóságokat.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
szóljon hozzá!