Archív felvétel
Mivel még mindig nem készült el a vonatkozó törvény, a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási árak szabályozásának meghosszabbítását kérik a fuvarozók.
2017. május 07., 19:012017. május 07., 19:01
Sürgősségi kormányrendeletet kérnek a fuvarozók, ami további hat hónappal meghosszabbítaná a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (RCA) díjszabásokra vonatkozó plafon érvényességi idejének meghosszabbítását, miután a jelenlegi szabályozás két hét múlva lejár, az új járműbiztosítási törvény pedig még nincs érvényben.
A közúti fuvarozók érdekképviseletei által kiadott közleményben emlékeztetnek, hogy 2014–2016 között
A kötelező gépjármű-biztosításokról szóló törvénynek erre a piacra kellene szabályozásokat behoznia, referenciárat megállapítania, és megakadályozni az említetthez hasonló visszaéléseket a biztosítótársaságok részéről – vélik.
„Mivel az RCA-ról szóló új törvény még mindig nincs jóváhagyva, a felső határ érvényessége pedig két hét múlva lejár, a közúti szállítók érdekvédelmi szervezetei – UNTRR, FORT, APTE 2002, APULUM, ARTRI – felszólítják a kormányt, a parlamentet, a Pénzügyi Felügyeletet (ASF) és a Versenytanácsot, hozzon sürgős intézkedéseket annak érdekében, hogy a biztosítási tarifák plafonja további 6 hónapra érvényes maradjon. Emlékeztetjük önöket, hogy az 1996/21-es, a konkurenciáról szóló törvény értelmében az RCA tarifái számára a kormány rendkívüli esetben felső határt állapíthat meg, amelynek érvényességét, amennyiben a rendkívüli körülmények továbbra is fennállnak, határozattal hat hónappal meghosszabíthatja” – írják a fuvarozók.
Válaszolva a fuvarozók kérésére, Alina Petrescu kormányszóvivő azt mondta,
Hozzátette: a pénzügyminiszter találkozott a héten a biztosítótársaságok képviselőivel, a közlekedésügyi tárca vezetője pedig a közúti fuvarozással foglalkozó vállalatok küldöttségével egyeztetett, „a megoldással azonban a Pénzügyi Felügyeletnek, illetve a parlamentnek kell előállnia". Petrescu is emlékeztetett, jelenleg parlamenti vitán van egy, az RCA-k piacát szabályozni hivatott törvénytervezet, és reményeik szerint a napokban kiderül, mikorra várható a jogszabály elfogadása.
„Amióta az előző kormány kiadta a kötvények árának maximálásáról szóló rendeletet, több jelzés is érkezett Brüsszelből egy esetleges kötelezettségszegési eljárásról, tehát ezzel a lehetőséggel is számolni kell" - tette hozzá a kormányszóvivő. Arra a kérdésre, hogy fontolgatja-e a kormány a plafonérték hat hónapban megszabott érvényességi határidejének meghosszabbítását, Petrescu úgy válaszolt, „minden lehetőséget számba vesznek".
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!