Archív felvétel
Mivel még mindig nem készült el a vonatkozó törvény, a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási árak szabályozásának meghosszabbítását kérik a fuvarozók.
2017. május 07., 19:012017. május 07., 19:01
Sürgősségi kormányrendeletet kérnek a fuvarozók, ami további hat hónappal meghosszabbítaná a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (RCA) díjszabásokra vonatkozó plafon érvényességi idejének meghosszabbítását, miután a jelenlegi szabályozás két hét múlva lejár, az új járműbiztosítási törvény pedig még nincs érvényben.
A közúti fuvarozók érdekképviseletei által kiadott közleményben emlékeztetnek, hogy 2014–2016 között
A kötelező gépjármű-biztosításokról szóló törvénynek erre a piacra kellene szabályozásokat behoznia, referenciárat megállapítania, és megakadályozni az említetthez hasonló visszaéléseket a biztosítótársaságok részéről – vélik.
„Mivel az RCA-ról szóló új törvény még mindig nincs jóváhagyva, a felső határ érvényessége pedig két hét múlva lejár, a közúti szállítók érdekvédelmi szervezetei – UNTRR, FORT, APTE 2002, APULUM, ARTRI – felszólítják a kormányt, a parlamentet, a Pénzügyi Felügyeletet (ASF) és a Versenytanácsot, hozzon sürgős intézkedéseket annak érdekében, hogy a biztosítási tarifák plafonja további 6 hónapra érvényes maradjon. Emlékeztetjük önöket, hogy az 1996/21-es, a konkurenciáról szóló törvény értelmében az RCA tarifái számára a kormány rendkívüli esetben felső határt állapíthat meg, amelynek érvényességét, amennyiben a rendkívüli körülmények továbbra is fennállnak, határozattal hat hónappal meghosszabíthatja” – írják a fuvarozók.
Válaszolva a fuvarozók kérésére, Alina Petrescu kormányszóvivő azt mondta,
Hozzátette: a pénzügyminiszter találkozott a héten a biztosítótársaságok képviselőivel, a közlekedésügyi tárca vezetője pedig a közúti fuvarozással foglalkozó vállalatok küldöttségével egyeztetett, „a megoldással azonban a Pénzügyi Felügyeletnek, illetve a parlamentnek kell előállnia". Petrescu is emlékeztetett, jelenleg parlamenti vitán van egy, az RCA-k piacát szabályozni hivatott törvénytervezet, és reményeik szerint a napokban kiderül, mikorra várható a jogszabály elfogadása.
„Amióta az előző kormány kiadta a kötvények árának maximálásáról szóló rendeletet, több jelzés is érkezett Brüsszelből egy esetleges kötelezettségszegési eljárásról, tehát ezzel a lehetőséggel is számolni kell" - tette hozzá a kormányszóvivő. Arra a kérdésre, hogy fontolgatja-e a kormány a plafonérték hat hónapban megszabott érvényességi határidejének meghosszabbítását, Petrescu úgy válaszolt, „minden lehetőséget számba vesznek".
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!