Fotó: Bálint Eszter
Nyaralj itthon – kérik a vendéglátásban érdekelt vállalkozók, de a jelenlegi járványügyi helyzet miatt a célországok által kért koronavírustesztek miatt is sokan megfontolják, hogy az országhatáron kívüli nyaralást tervezzenek. Megnéztük, milyen csobbanási lehetőségek vannak a termálvizükről híres Nagyváradon, valamint a közeli Félixfürdőn és Püspökfürdőben (Május 1.).
2020. július 13., 18:542020. július 13., 18:54
Miközben a szállodák, teraszok és strandok már hetek óta várják a vendégeket, Nagyvárad utcáin, illetve a közeli Félixfürdőn és Püspökfürdőben (Május 1.) csak elvétve találkozhattunk turistákkal, az elmúlt hét második felében beköszönt kánikula viszont valósággal berobbantotta a turizmust az épített örökségével és élményfürdőjével egyaránt csábító Körös-parti városban, mint ahogy Félixfürdőn is.
European safest destinations 2020 – hirdeti a belvárosi oszlopokon és a közösségi oldalakon egyaránt a nagyváradi önkormányzat, miután a város felkerült az EU által támogatott European Best Destinations ügynökség azon listájára, amelyen a koronavírus-járvány idején is biztonságos célpontok szerepelnek. Azt, hogy mennyiben köszönhető ennek, nehéz lenne megmondani, tény viszont, hogy az elmúlt napokban újra nagyobb sebességbe kapcsolt a város idegenforgalma, rengetegen érkeztek az ország minden tájáról.
A szecessziós épületeivel sokakat vonzó belvárosnál is nagyobb volt az érdeklődés a pár éve megépült, a térség legnagyobb hasonló jellegű létesítményekért hirdetett Nymphaea élményfürdőben.
Fotó: Bálint Eszter
Az akvapark amúgy egyelőre csak kinti medencéivel és csúszdáival várja a csobbanni vágyókat, de a vendégeknek így nincs okuk a panaszra, akad bőven kikapcsolódási lehetőség az amúgy borsosnak mondható jegyárakért (60 lej felnőtteknek, 30 lej 3–14 éves gyerekeknek, 50 lej 14–18 éveseknek). Azokat pedig, akik az úszástól, csúszdázástól megéheznek, megszomjaznak, grillbár és önkiszolgáló étterem is várja elfogadható árakkal – ezt bizonyították legalábbis szombaton a kígyózó sorok.
Ami a járványügyi intézkedéseket illeti, azoknak, akik online vásárolták a jegyet, mindössze megmérik a lázát, a többieknek regisztrálniuk is kell. Csütörtökön legalábbis így volt, szombaton lázmérés nélkül mehettünk be az online jeggyel rendelkezőknek fenntartott kapunál. A maszk viselését a benti terekben kötelezik, a hétvégi rohamban viszont úgy tűnt, – a csütörtökön tapasztaltaktól eltérőn – nincs kapacitás mindenkire rászólni, aki enélkül ment be a tálcatologatós vendéglőbe. A belső tereket amúgy ötletesen széksorral zárták el a vendégek elől, amelyeken románul írta, hogy belépni tilos. (A többnyelvűségre amúgy nem sokat adnak, a Covid-figyelmeztetés a strandrádióban elhangzik a román mellett angolul is, de az állatkert reklámja már csak az állam nyelvén, a város lakosságának negyedét kitevő magyarság anyanyelvén pedig egyáltalán nem kommunikálnak.)
Fotó: Bálint Eszter
az online jegyvásárlóknak pedig lehetőségük van arra, hogy elkerüljék a készpénzt azzal, hogy 100 lejes tőkével futnak neki a strandolásnak.
Ha elfogy, készpénzzel lehet pótolni, ha nem fogy el, a kijáratnál visszaadják a megmaradt pénzösszegeket.
Amúgy a tapasztalatok alapján azt ajánljuk a Nymphaeába készülőknek, hogy vásárolják meg jó előre online a jegyet – ezáltal ugyanis nemcsak elkerülhető a sorban állás, hanem biztosak is lehetünk abban, hogy bejutunk, a helyek száma ugyanis korlátozott.
Félixfürdőn szerdán és pénteken is szétnéztünk, és hasonlóképpen azt tapasztaltuk, hogy napról napra nagyobb tömeg keresi fel az Apollo–Felix strandot és a szállodák medencéit, amikor pedig péntek este Várad felé indultunk, még folyamatosan érkeztek az autók az ország minden tájáról. Az üdülőtelep amúgy első blikkre lehangoló látványt nyújt, a nagyszabású felújítási munkálatok miatt alig találni egy talpalatnyi felületet, ami nincs feltúrva, de a hotelek környékén, a vendéglők teraszain és a hatalmas kiterjedésű termálvizes strandon ebből mit sem lehetett érezni,
Fotó: Bálint Eszter
A belépő itt 40 lej a felnőtteknek és 20 lej a gyerekeknek, kártyával és készpénzzel egyaránt lehet fizetni, bent viszont már nem mindenhol fogadnak el bankkártyát. A koronavírus-járvány miatt meghozott intézkedések szerint ugyanakkor itt is maszkot kell viselni a belső tereken, belépéskor pedig megmérik a vendégek lázát, amit a névvel és telefonszámmal együtt fel is jegyeznek egy táblázatba, hogy ha valakit közülük Covid-19-cel diagnosztizálnának, lehessen tudni, kik lehetnek még potenciális fertőzöttek.
A strandon amúgy mindkét ottjártunkkor üzemelt az összes medence, mint ahogy a csúszdák is, a teraszokon pedig a váradi élményparkban tapasztaltnál valamivel olcsóbban lehetett enni-inni. A strandrádió nyelve amúgy itt is a román, más nyelveken mindössze annyit mondanak, hogy „ez itt a vakáció rádió”, ami azonban magyarul így hangzik: „It von vokáció rádió” – vagyis Google-fordítás felolvasása egy román anyanyelvű személy által.
Túl nagy turistaroham a szezon kezdete óta sem volt és idén nagy valószínnűséggel nem is lesz eközben Püspökfürdőn.
és a kerítésen bekukucskálva világosan látszik, hogy a munka jó része még mindig hátra van, így borítékolható, hogy idén ott nem csobbanunk.
Fotó: Bálint Eszter
Tavaly valamelyest átvette a szerepét a Perla komplexum élményfürdője, de idén ott is nagyszabású felújítás kezdődött el, így a tavalyi nyári hónapokban gyakorolt árakon (felnőtteknek 40 lejes, egyszeri belépésre feljogosító jegyért) nagyjából a medencék fele használható. És ez akkor is így marad, ha megnyithatnak a benti terek, mivel a wellness-részleget is „szétbombázták”, hogy majd nagyobb felületen nyithassák újra.
Az Allegria panzió spája lehet az egyik opció, de a 60 lejes belépő sokakat eltántorít, illetve a Hullámfürdő, aminek azonban egyelőre csak a nevében van hullám, a medencébe a tavalyi felújítás után nem szerelték még be a „hullámveréshez” szükséges berendezést – a régi nem működik és újat a jelek szerint még nem szerzett be a létesítményt fenntartó váradszentmártoni önkormányzat.
Akinek egyik sem jön be, marad Félixfürdő vagy Várad. Tény, hogy mindkét település közel van, annak, pedig, aki nem akar autózni, előbbi sétálva is elérhető, a megyeszékhelyre pedig félóránként jár busz.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.
Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
szóljon hozzá!