Fotó: A szerző felvétele
2011. november 16., 08:292011. november 16., 08:29
Mint részletezte, Constantin Mateescu nagyszebeni tulajdonostól a bíróság megvonta az ügyintézés jogát, a felszámoló cég felleltározta a fizetésképtelen társaság ingó és ingatlan vagyonát, az alkalmazottak elmaradt béreit kiadta, azonban a dokumentumokat, a munkakönyveket nem találják. A 17, állás nélkül maradt alkalmazott nem jogosult munkanélküli segélyre, amíg nem tudja felmutatni a munkakönyvét, a dokumentumot viszont a cég egyetlen hivatalhoz sem adta le. Kelemen Tibor elmondta, felvették a kapcsolatot a szebeni hatóságokkal is, és bár a dokumentumok visszatartása büntetőjogi felelősségre vonással jár, nem jutottak semmire. Kelemen telefonon is megkereste a szebeni üzletembert, Mateescu mindössze annyit mondott, a bíróság megvonta tőle a cég vezetésének jogát, így nem tud segíteni.
A munkaügyi igazgató szerint a munkakönyvek visszatartása puszta rosszindulat. Azonkívül az alkalmazottak elmondása alapján egyéb rendellenességekre is fény derült, például egy éve csak négyórás munkaszerződésük van, holott napi 12-16 órát dolgoztak. A különbözetet, vagyis további havi 700 lejt biztosítási szerződés alapján kapták kézhez, de az elmúlt egy év mindössze fél évnek számít a szolgálati időben. A pórul járt alkalmazottakat munkanélküliként nyilvántartásba veszik, de támogatást nem kapnak, bírósági úton szerezhetnek érvényt igazuknak – tudtuk meg Kelementől. A raktáráruházat 2006-ban nyitották meg, 250 munkahely létesítésével. A 6 millió eurós beruházással létesült áruház két évvel ezelőtt azért került a figyelem középpontjába, mert több tucat alkalmazott panaszt tett, hogy nem kapták meg a fizetésüket, visszatartották a munkakönyvüket, vagy különböző módon rávették őket, hogy mondjanak fel.
Eközben tegnap Kelemen Tibor arról is beszámolt, hogy máshol is tapasztaltak rendellenességeket. A Kauflandról kiderült például, hogy túlzott titoktartás mellett alkalmazza a munkatársait a Sepsiszentgyörgyön épülő üzletébe. Az igazgató kifejtette, szeretnék, ha az ügynökségnél nyilvántartott munkanélküliek is jelentkezhetnének a Kaufland által meghirdetett állásokra, de nincs más információjuk, mindössze anynyi, hogy a recrutare@kaufland.ro címre kell elküldeni az önéletrajzokat. Ugyanakkor információi szerint azok sem kapnak visszajelzést, akik jelentkeznek, viszont az egyik helyi vendéglőben zajlott már meghallgatás. Kelemen Tibor szeretné, ha nagyobb átláthatóság lenne az alkalmazások körül, hogy biztosítsák az esélyegyenlőséget, ugyanakkor elmondta, a Kézdivásárhelyen már működő Kaufland üzletnek is elhomályosult a korábbi jó híre, hiszen egyre több alkalmazott mond fel, mert nem tud megfelelni a szerintük túl magas elvárásoknak.
Ugyanakkor Kelemen újfent elmondta, hogy Kovászna megyében továbbra is az országos fele az átlagbér: míg az országos nettó átlagfizetés 2017 lej és a bruttó 1464 lej, a háromszéki nettó átlag 1134 lej, a bruttó pedig 778. A munkanélküliségi mutató is sokkal magasabb, mint az országos átlag, bár az elmúlt egy hónap alatt valamennyit csökkent. Az országos munkanélküliségi ráta 4,93 százalékos, ez Kovászna megyében 7,79 százalék. Háromszéken a legtöbb munkanélküli nyolc osztályt végzett, és szakképzetlen. Az ügynökség heti 200 állást kínál, ezek 10 százalékát a felsőfokú végzettséggel rendelkezőknek, és általában a biztosítási szakmában. Keresnek még varrónőket, eladókat, autószerelőket, valamint szakképzetlen munkaerőt.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.