2012. január 12., 15:032012. január 12., 15:03
Brüsszel a tagországokat tömörítő Tanácsot pereli be, amiért nem módosította az EU-alkalmazottak bérének és nyugdíjának emeléséről szóló szabályozást. A Bizottság rendelkezése szerint idén - ahogy a múlt évben is - 1,7 százalékkal kellett volna megemelni az uniós közszolgák fizetését. Két évvel ezelőtt az EU legfőbb javaslattevő-végrehajtó szerve már megnyert egy hasonló ügyet, akkor alkalmazottai 3,7 százalékos fizetésemelést kaptak - írta az EUobserver című uniós ügyekkel foglalkozó hírportál.
A tagországok idén a gazdasági nehézségek miatt zárkóztak el a béremeléstől, de csak néhány állam kérte formálisan is a Bizottságtól, hogy kivételesen ne kelljen megtoldani az uniós közszolgák keresetét. Erre reagálva a testület mintegy ezer alkalmazottja tüntetett novemberben, illetve sztrájkkal fenyegették a döntéshozókat. Álláspontjuk szerint csak a magasabb beosztásban dolgozó tisztségviselők fizetését kellene csökkenteni.
Ahogy arra a bizottság is rámutatott, az 1,7 százalékos emelés reálértékben csökkenést jelentene, mivel az uniós alkalmazottak többsége Brüsszelben él, ahol várhatóan 3 százalék körüli lesz az infláció. Tavaly egy kezdő bizottsági alkalmazott (AST1) körülbelül 2300 eurót vihetett haza havonta, míg egy vezető beosztásban dolgozó (AD16) eurokrata akár 16 ezer eurót is kereshetett egy hónapban.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.