„Halott lesz” az európai uniós pénzek lehívása szempontjából a 2016-os év – vetíti előre Eugen Teodorovici, a szociáldemokrata párti (PSD) többségű kormány európai uniós alapokért felelős minisztere, meglátása szerint ugyanis Románia visszatért a 2009–2011-es időszakba, mert kétmilliárd eurós előlegeket kapott az Európai Bizottságtól, „és ez a pénz ott áll a számlákon”.
2016. május 14., 20:182016. május 14., 20:18
Teodorovici (képünkön) csütörtöki kolozsvári sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, több ezer ki nem fizetett számla várakozik az uniós támogatásokért felelős tárcánál, míg az új EU-s költségvetési ciklusra vonatkozó szabályzatot még nem hagyta jóvá a Számvevőszék.
„Az a helyzet, hogy ez az év halott lesz, ami az uniós alapokat illeti, a dolgok nem fognak előremozdulni, az erőfeszítésekhez nem társulnak intézkedések, amelyek hozzájárulhatnának a gazdasági növekedéshez” – vallja Teodorovici, aki szerint három prioritás van: a számlák rendezése, az új költségvetési ciklusra vonatkozó összes európai támogatás meghirdetése az idei év végéig, illetve a 2014–2020-as új rendszer elfogadása. A volt miniszter ugyanakkor bírálta a mezőgazdaságban fennálló helyzetet. Ott ugyanis több ezer igénylő nem kapta meg a pénzét.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!