Fotó: Haáz Vince
Három országspecifikus ajánlást fogalmazott meg Románia számára az Európai Bizottság (EB) szerdán ismertetett tavaszi gazdasági csomagjában.
2023. május 24., 16:492023. május 24., 16:49
Az EB első ajánlása értelmében Románia költségvetési politikáját az EU Tanácsa által 2021. június 18-án megfogalmazott ajánlásokhoz kell igazítani, amelyek elsődleges célja a túlzott deficit megszüntetése 2024-ig.
Ha az energiaárak esetleges további emelkedése újabb támogatások bevezetését teszi szükségessé, oda kell figyelni arra, hogy ezek a kiszolgáltatott háztartások és vállalkozások védelmét szolgálják, költségvetési szempontból legyenek fenntarthatók és ösztönözzék energiatakarékosságra a fogyasztókat – nyomatékosították az Agerpres szerint.
A jelentésben hangsúlyozzák, hogy Romániának folytatnia kell az állami beruházásokat, illetve biztosítania kell a helyreállítási alapból az országnak járó pénzösszegek és az egyéb uniós alapok hatékony felhasználását, elsősorban a zöld és a digitális átállás támogatása érdekében. A 2024 utáni időszakban Romániának a fokozatos és fenntartható konszolidációt szolgáló középtávú költségvetési stratégiára van szüksége, amelyet a fenntartható növekedést lehetővé tevő beruházások és reformok egészítenek ki – szögezték le.
Az EB második ajánlása a hatékony kormányzás és közigazgatás biztosítására vonatkozik az országos helyreállítási terv mielőbbi gyakorlatba ültetése érdekében. Ennek kapcsán kiemelik az energetikai intézkedéseket magában foglaló REPowerEU fejezet gyors véglegesítését, hogy mielőbb elkezdődhessen a végrehajtása. Emellett Romániának folytatnia kell a kohéziós programok gyors gyakorlatba ültetését, ezek ugyanis kiegészítik a helyreállítási tervbe foglalt intézkedéseket – magyarázták.
Romániának további erőfeszítéseket kell tennie az épületek energiahatékonyságának növelése érdekében is, egyebek mellett az információkhoz és a fenntartható finanszírozási megoldásokhoz való jobb hozzáférés biztosításával – áll még a jelentésben.
Az országspecifikus ajánlások iránymutatással szolgálnak a tagállamoknak, segítenek nekik megküzdeni a kihívásokkal és teljesíteni a közös stratégiai célkitűzéseket – mutatott rá az EB.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!